Oho! NHL-joukkue lähetti kokeneen suomalaistähtensä farmiin
Kuva: Getty Images
NHL:ssä pitkään kaukana menestyksestä rämpinyt Arizona Coyotes tiedotti kotisivuillaan, että se on lähettänyt suomalaisvahti Antti Raannan, 30, farmiin. Hänestä tulee tällä visiitillä ja näillä näkymin Tucson Roadrunnersin toiseksi vanhin pelaaja.
Pelaajan farmikomennuksessa taustalla on pitkäaikainen loukkaantuminen. NHL-jäihin jo kaudella 2013-14 ensimmäiset luistimenpiirtonsa tehnyt maalivahti on pelannut ylhäällä edellisen kerran marraskuun 2018 lopulla. Raumalaisvahti torjui viime kaudella NHL:ssä lopulta vain 12 pelissä.
Arizonan GM John Chayka oli selittänyt paikalliselle Arizona Sports -radiokanavalle, että farmipassitus antaa organisaatiolle vaihtoehtoisen mahdollisuuden. Chayka tietää Raannan pääsevän vauhtiin ja tasolleen AHL:ssä.
Farmin puolella suomalainen on torjunut kiekkoja edellisen kerran kaudella 2014-15. Silloin hän edusti Chicago Blackhawksin farmijoukkue Rockford IceHogsia.
Tucson avaa urakkansa AHL:ssä lauantaina aamuyöstä. Sarjakauden avauspelissä vastaan tulee Texas Stars.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- HIFK iski pöytään uuden pelaajahankinnan – Olli Jokinen: ”Kokenut soturi”
- Oskari Setänen siirtyy Liigaan!
- Kiekko-Espoon hyökkääjä sikaili – pelikieltoa tuli
- HIFK:ssa käy ovi – kaksi pelaajaa ulos
- Kaapo Kakosta tipahti iso tieto
- JYP vahvistuu Mestiksen tehomiehellä
- Kärpät sai huippu-uutisia!
- JYP iski pöytään sopimusuutisia!
- Ässät rysäytti: tärkeä jatkosopimus julki
- SaiPa-pomo MTV:lle: Paljastus Raimo Helmisen jatkosopimusneuvotteluista
- HIFK: Ilari Melartista surkea uutinen!
- Urheilucast: JYP havitellut toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tehomiehestä kova kilpailu
- SaiPa-pomo MTV:lle: Paljastus Raimo Helmisen jatkosopimusneuvotteluista
- HIFK:ssa käy ovi – kaksi pelaajaa ulos
- JYP vahvistuu Mestiksen tehomiehellä
- JYP iski pöytään sopimusuutisia!
- TPS: puolustajan sopimus revitty!
- Leijonien EHT-joukkueeseen muutos – Sveitsin pääsarjan pistetykki mukaan
- Kärpät sai huippu-uutisia!
- Niclas Westerholm: uusi joukkue!