Erikoinen syksy: Kultaleijona Kevin Lankinen mahti-iskussa, joukkue rypee vaikeuksissa
Kuva: Getty Images
Keväällä sensaatiomaiseen maailmanmestaruuteen Suomen kanssa venyneen Kevin Lankisen edustaman Rockford Ice Hogsin kausi NHL:n farmisarja AHL:ssä on alkanut todella takkuisesti. Joukkue on voittanut kauden kahdeksasta pelistään vasta kolme.
Kolmas päänahka kävi toteen keskiviikon vastaisena yönä, kun San Antonio Rampage kaatui selvin numeroin 6-2. Aiemmat kaksi Rockfordin voittoa olivat peräisin kuluvan kuun puolesta välistä.
Lankinen otti yöllä 30 laukauksesta kiinni kaikkiaan 28 torjuntaprosentin näyttäessä lukemia 93,3. Suomalainen on muutenkin pienin syypää Rockfordin tappiokierteeseen, sillä ennen yön kamppailua maailmanmestarin prosentit näyttivät lukemia 92,1. Yön koitos oli Lankiselle kauden kolmas.
Samanlaisen henkilökohtaisen vireen olisi syytä jatkua vastaisuudessakin. Helsinkiläispelaaja kun havittelee edelleen paikkaa NHL:stä, jossa hän ei vielä ole debytoinut. Taalajäät ovat varaamattoman pelaajan mielissä luonnollisesti mielessä.
– Olen innoissani lähdössä haastamaan NHL-paikasta. Chicago on hyvä organisaatio ja siellä on kova kilpailu peliajasta niin kuin joka ikisessä NHL-joukkueessa. Polku NHL:ään ei ole ikinä helppo. Paikka pitää ansaita ja siihen olen valmis, Lankinen sanoi Leijonat.comille syksyllä Lahdessa.
Lankinen näki tuolloin, ettei hänen tarvitse muuttaa tekemistään maailmanmestarin leimasta huolimatta.
– En tiedä, tarvitseeko mitään tehdä toisin. Edelleen tulee jatkaa kovaa työntekoa. Se on kaiken a ja o. Kun hommat starttaavat siellä, pitää olla valmis laittamaan kaikki peliin – olen ollut tähänkin asti. Luulen, että tämä viimeinen vuosi valmisti minua tähän kauteen. Kesällä on panostettu siihen, että ollaan yhden stepin valmiimpia.
LUE MYÖS: Hitti vai huti? Jokerit pelaa erityisissä Halloween-asuissa – paljasti maistiaisen juhlalogosta
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HIFK:n ex-kapteeni: pelaajaura ohi!
- HIFK:sta tuttu maajoukkuepuolustaja: sopimus purettu!
- Roope Hintz hurjana – teki huiman NHL-ennätyksen!
- Raju väite: Teemu Pulkkinen rasismikohun keskellä
- Tässä Sveitsin olympiajoukkue!
- Uutta tietoa: Aleksander Barkovista iso paljastus!
- Vaasan Sportin tyhjennys jatkuu: Doug Sheddenille tuttu pelaaja lähtee!
- Tässä Saksan joukkue olympialaisiin – mukana yhdeksän NHL-pelaajaa
- Liiga-legendan poika loikkaa naapuriseuraan!
- Yllätyspäätös: Petteri Nummelinin pojan Liiga-sopimus revitty!
- Näkökulma: IIHF:n käsittämätön ratkaisu maksoi Nuorille Leijonille finaalipaikan
- Yllättävä käänne: Ilves sai jymyuutisen!
- Lauri Mikkola antoi kouluarvosanan Nuorille Leijonille – listasi seuraavat ”soihdunkantajat”
- Tässä on nuorten MM-kisojen tähdistökenttä – Suomelle tylyjä uutisia
- Tässä Nuorten Leijonien lohko ensi vuoden MM-kisoihin
- Tässä Tshekin olympiajoukkue – mukana NHL-tähtiä sekä yksi pelaaja Liigasta
- Karu uutinen NHL:stä: Leijonien olympiajoukkueen hyökkääjä loukkaantui!
- Oho! Kaksi uutta Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin
- Raju väite: Teemu Pulkkinen rasismikohun keskellä
- IL: Tässä vahva ehdokas Nuorten Leijonien uudeksi päävalmentajaksi!
