Kaapo Kähköseltä uskomaton debyytti NHL:ssä – näin suomalainen kommentoi, seuraikonitkin innoissaan
Kuva: Getty Images
Minnesota Wildin suomalaisdebytantti Kaapo Kähkösen ensiesiintyminen NHL-jäillä ei olisi voinut sujua enää paremmin. Maalivahti otti New Jersey Devilsiä vastaan 3-2-voitossa miehekkäät 32 kutia 34 laukauksesta torjuntaprosentin jäädessä hienoihin lukemiin 94,1.
Läntisen konferenssin jumbopäässä painiva Wild tuli otteluun allaan pari maalin tappiota.
– Mutta minusta tuntuu siltä, että olemme oppineet noista peleistä jotakin. Tuntuu siltä, että jatkoimme yksinkertaista pelaamista. Saattaa kuulostaa tylsältä, mutta maalin johtoasemassa viisi minuuttia ennen loppua niin on vain pelattava, Kähkönen kertasi Wildin Internet-kanavissa.
Joukkue oli hävinnyt pari mennyttä ottelua sen vuoksi, että se oli ottanut viimeisillä minuuteilla typeriä kakkosia.
– Emme ottaneet sitä lopun rangaistusta, johon sorruimme parissa viime pelissä.
Kähkönen sai pelata jo treenikaudella muutamia otteluita. Ne auttoivat nyt NHL-debyytissä.
– Ne hyvät kokemukset taatusti auttoivat tätä ensimmäistä varsinaista peliä varten. Ollakseni rehellinen, tunsin oloni hyväksi alusta lähtien, alle 20-vuotiaiden maailmanmestari mietti.
– Ensimmäisen torjunnan saaminen kesti jonkin tovin.
Kehuja konkareilta
Joukkueensa tuki ja turva, Wildin oma 23-vuotias varaus sai kehut Minnesotan kokeneilta konkareilta. – Hän puhui paljon, ja heitti vähän läppää. Hän oli hyvä, Minnesotaa kaudesta 2012-13 edustanut puolustaja ja apukapteeni Ryan Suter kertoi. – Se oli mahtavaa. Hän on todellakin hyvä poika. Hän pelasi hyvin ja hän otti meille mainioita koppeja, jenkki jatkoi. Minnesotaan kesällä 2014 neloskierroksella numerolla 109 varattu Kähkönen näytti niin ikään sesongista 2012-13 Wildia edustaneen Zach Parisen mukaan rauhalliselta. – Mielestäni puolustajamme tekivät hyvää työtä boxissa ja Kähkönen näki kiekkoja suurimmaksi osaksi. – Oli kivaa olla osa hänen ensimmäistä voittoaan. Toivottavasti lukuisia olisi vielä tulossa. Helsinkiläisvahdilla on saumat seuraavaan voittoon perjantai-iltana Ottawa Senatorsia vastaan. Vuonna 1996 syntynyt maalivahti on torjunut tällä kaudella ennen taalajäiden debyyttiään AHL:ssä Iowa Wildissa. Kiekot pysähtyivät kymmenessä ottelussa 90,9 prosentin varmuudella, päästettyjen maalien keskiarvo on 2,47. LUE MYÖS: Leijonien kultasankari loisti ensimmäisessä NHL-matsissaan – johdatti joukkonsa voittoonLUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oula Palve palaa Suomeen? Urheilucast: Liiga-seura virittelee jymykaappausta
- Olli Jokiselta mystyinen lausunto: ”Olen oppinut, että…”
- Artturi Lehkosesta tipahti iso uutinen!
- Dramaattinen ratkaisu! Tässä ovat Liigan puolivälierien otteluparit
- Ruotsalaisseura tiedottaa: kolme suomalaista vaihtaa maisemaa
- Ovi käy Vaasassa! Kiekkopomolle potkut ja uusi valmennus sisään
- Lähde: Liigan parhaaksi valittu puolustaja palaamassa Suomeen?
- Mestarihyökkääjä palaa Liigaan – nappaako Tappara tutun vahvistuksen?
- Expressen: Ruotsin nuorten maajoukkuelupaus siirtyy Suomeen – Liiga-sopimus taskussa
- Yllätysuutinen: Ville Leino palaa Jokereihin!
- Oula Palve ja Valtteri Pulli: seura vaihtuu
- Lukon ja Jokerien entinen tähtipelaaja ilmoittaa: ura ohi!
- Urheilucast: Tappara-pomo lähti Pohjois-Amerikkaan – tämä pelaaja kiikarissa!
- IS: Harri Pesonen siirtyy Liigaan!
- Pelicans-floppi rustasi NHL-sopimuksen!
- NHL:stä tuli kutsu – TPS:n luottopelaaja siirtyy rapakon taakse!
- U20 SM-sarjan pudotuspeleihin jättivahvistus Liigasta!
- Paljastus: Liigaan kaksi kovaa nimeä tarjolla!
- Tyhjennys: Vaasan Sport laittaa joukkueensa uusiksi – 12 pelaaja pihalle!
- Urheilucast: TPS:n kohutaklaaja Oliver Lauridsenin ensi kauden osoite selvillä