Slovakian maajoukkueesta tuttu puolustaja jatkaa uraansa Liigassa

Lappeenrannan SaiPa on käyttänyt puolustaja Mario Grmanin sopimukseen kirjatun option ensi kaudesta.
22-vuotias, KHL-seura Slovan Bratislavasta täksi kaudeksi Liigaan siirtynyt slovakkipakki on tuttu näky maansa maajoukkueista, niin aikuisten kuin nuortenkin tasolla. Mies edusti maataan myös kevään 2018 MM-kisoissa.
Tällä kaudella pariinkin otteeseen loukkaantumisista kärsinyt Grman on ehtinyt pelaamaan ainoastaan 28 runkosarjaottelua tehoin 1+4.
– Mariolla on ollut nousujohteinen kausi. Odotamme, että kehityskäyrä jatkuu ensi kaudella samanlaisena, jolloin hän tulee olemaan iso pala puolustustamme, SaiPan urheilujohtaja Antti Tuomenoksa kommentoi lappeenrantalaisseuran tiedotteessa.
Slovakkipakin sopimukseen on kirjattu optio mahdollisesta siirtymisestä takaisin KHL:ään. Jatkaminen Lappeenrannassa on kuitenkin nykytilanteessa nuorukaisen ykkösvaihtoehto.
– Olen todella innoissani että voin olla täällä toisen kauden. Keskustelin agenttini kanssa ja sanoin, että SaiPa on ensimmäinen vaihtoehtoni ja haluan pysyä täällä. Viihdyn täällä todella hyvin ja luotan ihmisiin, joiden kanssa teen töitä. Asuntoni Saimaa-näkymillä ja auto; kaikki on täydellistä. Pidän siitä kuinka olen kehittynyt pelaajana Suomessa. Tämä on mielestäni tällä hetkellä paras paikka kehittyä pelaajana, puolustaja kommentoi tiedotteessa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mestis-seuran jenkkivahvistuksen sopimus purettiin nopeasti – ei pelannut yhtään ottelua
- Kärppien farssikauden tulos julki – liikevaihto laski ja konserni teki tappiota
- Kärpät pudotti sopimusuutisia – kiinnitti kaksi omaa kasvattiaan
- IS: Mikko Rantaselle jysähti muhkeat sakot!
- TUTO Hockey kiinnitti toisen Mestis-seuran tähtihyökkääjän
- Ilveksen tähtihyökkääjä: kahden vuoden jatkosopimus
- Suomen kirkkain NHL-toivo lähtee Liiga-seurasta – Jussi Ahokkaan joukkue kaappasi!
- TPS:stä ja Pelicansista tuttu suomalaishyökkääjä löysi uuden seuran!
- MM-kisoissa loukkaantuneen Leijonat-tähden tilasta tipahti uutta tietoa
- TPS:stä tuttu NHL-kärkivaraus siirtyy KHL:ään
- Jokerit-hyökkääjä IL:lle: Tästä syystä lopettaa uransa vain 21-vuotiaana
- Leevi Selänne palaa Suomeen: tässä uusi seura
- Paljastus Patrik Laineen treidistä: Tämä pelaaja ratkaisi siirron Montrealiin
- MM-kisoissa loukkaantuneen Leijonat-tähden tilasta tipahti uutta tietoa
- Julius Junttila löysi uuden seuran – jatkaa uraansa ulkomailla
- TPS:stä ja Pelicansista tuttu suomalaishyökkääjä löysi uuden seuran!
- TPS:stä tuttu NHL-kärkivaraus siirtyy KHL:ään
- Mitä Jukurit tarvitsee? Jonne Virtanen revitteli Länsi-Savolle: ”Hemmetisti rahaa”
- Jussi Ahokas MTV:lle: kävi todella lähellä pestiä NHL:ssä
- Suomen kirkkain NHL-toivo lähtee Liiga-seurasta – Jussi Ahokkaan joukkue kaappasi!