NHL-pakki ylsi huimaan suoritukseen – legendaarinen Reijo Ruotsalainen onnistui samassa jo 21-vuotiaana!

Minnesota Wild-puolustaja Jared Spurgeon onnistui varhain lauantaiaamuna Suomen aikaa pelatussa Edmonton Oilers-vierasottelussa erittäin harvinaisessa tempussa.
Wild voitti kamppailun 5-3 ja Spurgeon täräytti joukkueensa kolme viimeistä osumaa kasaten komeasti puhtaan hattutempun.
Edmontonista kotoisin olevalle pakille ilta oli ikimuistoinen, sillä tapahtunutta todistivat katsomosta käsin niin perhe kuin liuta ystäviäkin.
Spurgeonin lisäksi suoritukseen on pystynyt läpi NHL-historian vain 11 muuta puolustajaa ja joukosta löytyy upeasti myös suomalaisväriä.
Reijo Ruotsalainen latasi New York Rangersin väreissä kolme peräkkäistä maalia samaan otteluun maaliskuussa 1982 heti ensimmäisellä NHL-kaudellaan ja vain 21-vuotiaana.
Erittäin sulavasta luistelustaan muistettava Ruotsalainen juhli komealla NHL-urallaan kahdesti myös Stanley Cup-mestaruutta (1987, 1990).
He is the 12th different player in NHL history listed as a blueliner to score a natural hat trick in either the regular season or #StanleyCup Playoffs. #NHLStats
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HS: Kristian Näkyvä palaa Liigaan 11 kauden tauon jälkeen!
- Kultaleijona Mikko Lehtonen rustasi uuden sopimuksen!
- Jokerien mestarivahti löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Lauri Marjamäki: uusi sopimus!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Paha menetys: Liiga-seuran nuori timantti lähtee Pohjois-Amerikkaan
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus