Mestikselle miljoonan euron tukipaketti – sarjan joukkuemäärä kasvaa!
Mestis-seurat, Mestis-hallitus ja Suomen Jääkiekkoliitto ovat koronavirusepidemian puhkeamisen jälkeen laatineet yhdessä Mestistä koskevan pelastuspaketin, jonka tarkoituksena on mahdollistaa sarjan jatkuvuus haastavissa ja nopeasti muuttuvissa olosuhteissa ilman vakavia toimintahäiriöitä.
– Tämän hetken arvio koronaviruksen aiheuttamista tulonmenetyksistä Mestis-seuroille on yhteensä noin 1,8 miljoonaa euroa. Tilanne vaatii nopeita, innovatiivisia ja paikoittain myös erittäin vaikeita päätöksiä, Mestiksen operatiivinen johtaja Olli Aro kertoo Suomen jääkiekkoliiton tiedotteessa.
Noin miljoonan euron tukitoimet koostuvat useista eri toimenpiteistä: säästöistä ja uusien tulovirtojen kanavoimisesta seuroille. Ne sisältää muutoksia muun muassa sarjajärjestelmään, pelaamistapaan ja kokoonpanosääntöihin. Lisäksi toimenpiteet sisältävät suoraa rahallista tukea seuroille ja entistä vahvempaa yhteistyötä markkinoinnin, taustatoimintojen ja yhteisostojen saralla. Toimenpiteet sisältävät myös säästötoimenpiteitä kaikille seuroille.
Sarjalle on perustettu myös poikkeavia olosuhteita varten erillinen reagointirahasto. Rahastoa on mahdollista käyttää kauden aikana muuttuvan tilanteen hallitsemiseen.
Joukkuemäärä nousemassa
Sarjajärjestelmän osalta Jääkiekkoliiton liittohallitus on päättänyt, että Mestiksen joukkuemäärä pyritään kasvattamaan tulevalla kaudella 14:ään joukkueeseen. Kahta lisäpaikkaa tarjotaan Suomi-sarjan välieriin selvinneille joukkueille lisenssimenettelyn kautta. Jos hakijoita on enemmän kuin kaksi, liitto valitsee talouden, olosuhteiden sekä urheilun arvioinnilla kaksi parhaaksi soveltuvaa hakijaa ja määrittää heille oikeuden hakea lisenssiä. Tällä toimenpiteellä turvataan sarjan jatkuvuus siinäkin tapauksessa että jokin seura joutuu kaikesta huolimatta luopumaan sarjapaikastaan. Liittohallitus päätti myös, että epävakaasta tilanteesta johtuen Mestiksessä ei poikkeuksellisesti pelata karsintoja kaudella 2020-2021. Liittohallitus totesi, että päätös karsintojen pelaamatta jättämisestä ja siitä seuraavan nousu- ja putoamismahdollisuuden poistumisesta on urheilun näkökulmasta katsottuna periaatteellisesti vaikea ja ei-toivottu. Tässä poikkeustilanteessa liittohallitus totesi sen kuitenkin välttämättömäksi seurojen taloudellisen paineen helpottamiseksi. Päätöksen tehdessään liittohallitus myös korosti, että päätös karsintojen pelaamatta jättämisestä koskee vain tulevaa kautta ja että liittohallitus tulee tekemään päätöksen kauden 2021-22 joukkuemäärästä viimeistään ensi kauden loppuun mennessä. Jokaisella joukkueella tulee olla tulevalla kaudella vähintään kolme U20-ikäistä kenttäpelaajaa per peli. Tähän kiintiöön ei lasketa maalivahteja. Lisäksi tulevan kauden otteluohjelmassa tullaan kiinnittämään erityistä huomiota matkakulujen pienentämiseen ja ottelutuottojen optimoimiseen. – Jokaisessa kriisissä piilee aina myös mahdollisuus. On ollut ilo huomata, kuinka kaikki seurat ja Jääkiekkoliitto ovat yhdessä ja pyyteettömästi työskennelleet tämän yhteisen pelastuspaketin parissa tunteja säästelemättä. Lämmin kiitos koko Mestis-yhteisölle siitä kaikesta tuesta, joka seuroille on osoitettu näinä vaikeina aikoina muun muassa Mestis Playon-kampanjan kautta, Aro kiittelee. Lähde: Suomen jääkiekkoliiton tiedoteLUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Leijonien matkassa NHL-legendoja – tässä HBO Maxin kiekkotiimi olympialaisiin
- Jukurit vahvistuu HIFK:sta tutulla puolustajalla!
- Mikkelin Jukurit: puolustajan sopimus revitty
- Sami Vatanen paljasti syyn paluulle Leijoniin – kommentoi uran jatkoa
- Mestis otti kantaa – selkeä näkemys Liigan sarjajärjestelmän uudistamiseen: ”Paras vaihtoehto”
- TPS: yli 400 ottelun Liiga-mestarin sopimukselle jatkoa
- SaiPa: sopimusuutisia pöytään!
- Miro Heiskanen ja Mikko Rantanen latoivat hurjan määrän pisteitä NHL:ssä
- Antti Pennanen pettyi Leijonien viimeistelyyn – tälle nelikolle puhtaat paperit
- Leijonille tappio Tampereella! Sveitsin suorat hyökkäykset olivat liian kova pala
- IL: Tähän ketjuun Jesse Puljujärvi iskettiin Leijonissa!
- Näin näet Leijonien Sveitsi-ottelun ilmaiseksi – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntijat
- Tässä Leijonien ketjut – Jesse Puljujärvi ykkösessä!
- Liiga-seura pelaajakaupoilla – haaviin kanadalaisvahvistus!
- HIFK-puolustaja löysi itselleen uuden joukkueen!
- HIFK: uusi hankinta Pohjois-Amerikasta!
- SaiPa täräytti pöytään sopimusuutisen!
- Antti Pennanen pettyi Leijonien viimeistelyyn – tälle nelikolle puhtaat paperit
- Tältä näyttävät Leijonien pelipaidat olympialaisissa!
- NHL-superlupaus: ura jatkuu Liigassa!