Liigahallitus teki ison päätöksen: Vain yksi pelikielto jatkuu ensi kaudelle!

Liigahallitus on huhtikuun kokouksessaan päättänyt kohtuullistaa kauden lopulla jaettuja pelikieltoja runkosarjan ennenaikaisen päättymisen ja playoffs-otteluiden peruuntumisen vuoksi.
Pelikieltojen kohtuullistaminen koskee Lukon David Nemecekiä ja Roni Sevästä, KalPan Miikka Pitkästä, Jukurien Ville Hyväristä ja HPK:n Henri Kannista.
Kaikilla pelikiellossa olleiden pelaajien joukkueilla olisi ollut runkosarjassa jäljellä yksi ottelu ja Hyväristä lukuunottamatta myös playoffs-otteluita.
Liigahallitus on huomioinut pelaamatta jääneet ottelut ja päätti lyhentää pelikieltoja runkosarjassa ja playoffseissa pelaamatta jääneiden otteluiden vähimmäismäärällä ja ainoastaan Lukko-puolustaja Sevänen kärsii rangaistusta vielä tulevan kauden alussa.
Seväsen pelikielto lyhenee 1+4 ottelulla ja rangaistusta jää kärsittäväksi tulevan sesongin alkuun kolme ottelua. Sevänen sai alkuperäisen rangaistuksensa taklattuaan Kärppien Sami Anttilaa rajusti päähän. Tuomio oli alkujaan yhdeksän ottelun mittainen, koko Liiga-kauden pisin.
Nemecekin jäljellä ollut kahden ottelun pelikielto kumoutuu. Nemecek sai alun perin seitsemän ottelun pelikiellon yhdessä kauden kohutuimmista tilanteista, jossa Ässien Otto Kivenmäki loukkaantui vakavasti.
Pitkäsen ja Hyvärisen jäljellä olleet yhden ottelun pelikiellot kumoutuvat. Kannisen jäljellä ollut pelikielto kumoutuu mainituilla pelaamattomiksi jääneillä 1+2 ottelulla.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Jori Lehterä paljasti C Morella: Tässä toivevastustaja Liigan välieriin!
- Paljastus: Joonas Rask palaa Liigaan!
- Lehti: Suomalaispuolustaja lähtee NHL-seurasta – ensi kauden seura selvillä
- Lähde: Pelicansin kultakypärä vaihtaa maisemaa – uusi seura selvisi!
- KSML: Noora Räty esitti rajun väitteen Pasi Mustosen vaimon terveydentilasta
- Järkyttävää! TPS-fanit solvasivat jokerijunnuja – edes äidit eivät saaneet jäädä rauhaan
- Teemu Selänne paljasti, ketä äänesti eduskuntavaaleissa: ”Oman maun mukkaa”
- Oho! Liiga lätkäisi HIFK:lle sakot pelikieltosääntöjen kiertämisestä
- Pekka Rinteelle pystytettiin patsas Nashvilleen! Katso upea lopputulos
- Aleksander Barkovin hirmuvire sai jatkoa – Kaapo Kakon tehoilu oli kuitenkin liikaa
- Oho! 96 miljoonan dollarin NHL-supertähti poseeraa Liiga-seuran paidassa
- Leijonat-sankari iski hattutempun AHL:ssä! Saako hän viimein näyttöpaikan NHL:ssä?
- Liigan kovanaamojen huutelusta tuli nettihitti: ”Mä oon huolestunut”
- Pohjois-Amerikka kutsuu – Kärpät-hyökkääjät siirtyvät samaan joukkueeseen!
- Patrik Laineesta tipahti tyly uutinen
- Uudet haasteet kutsuvat! Liigan ruotsalaistähti vaihtaa maisemaa
- JYP tiedottaa: nuoren hyökkääjän sopimus on purettu!
- IS: Aron Kiviharju hyppää HIFK:n leiriin!
- Miro Heiskanen ilmiliekeissä NHL:ssä! Teki jo uuden puolustajien ennätyksen
- Oho! Liiga lätkäisi HIFK:lle sakot pelikieltosääntöjen kiertämisestä