JYPissä viime kaudella 54 pelissä peräti 33 maalia ampunut ja kaikkiaan 55 pinnaa viimeistellyt (33+22, +19) viimeistellyt Julius Nättinen jättää hurrikaanipaidat. Seura tiedotti asiasta kotisivuillaan.

Nättinen ilmoitti itse seuralle käytävänsä pelaajasopimuksessaan olleen option purkaa voimassa oleva JYP-sopimus. JYP:ssä ratkaisu ymmärretään, Nättisen viime kauden otteet kun herättivät paljon huomioita siellä täällä.

– Oli odotettavissa, että hän tulee käyttämään sopimuksensa purkuoikeutta siirtyäkseen ulkomaille. Olen todella onnellinen Nättisen puolesta, että hän näytti viime kaudella kaikille epäilijöilleen, kuinka erinomainen jääkiekkoilija hän pystyy olemaan, seuran urheilutoimenjohtaja Mikko Viitanen hehkuttaa.

– Uskon tämän siirron myötä hänen ottavan vielä seuraavaan askeleen kehityksessään kohti kansainvälistä huipputasoa.

Ennen viime kautta pelaaja tehtaili sesongilla 2018-19 kaikkiaan 43 pelissä tehot 10+13=23 (+8).

– Nättisen kehitysloikka yhdessä kesässä Liigan huippuhyökkääjäksi vaikeahkon kauden jälkeen on myös osoitus seuran hyvästä valmennustyöstä ja Nättisen omasta sitoutumisesta ihmisenä ja urheilijana kasvamiseen.

Nättisen tarkoitus oli pari vuotta sitten Jyväskylään saavuttuaan ottaa uusi steppi uralla. Siinä hän onnistui täysin.

– Kahden opettavaisen vuoden aikana menin pelaajana eteenpäin ja nyt on mahdollisuus jatkaa matkaa.

Pelaajan uusi seura ei ollut vielä tiistaina aamupäivästä tiedossa.