Leijonien moninkertainen arvokisamitalisti jätti uuden pestinsä oudon päätöksen takia – toimi virassa alle vuoden
										Kuva: Velimatti Lehmusvuori
					
		
		Eniten NHL-tason kiekkoilija Sean Bergenheim tiedottaa Twitter-tilillään, että hän eroaa Suomen Jääkiekkoilijat ry:n, eli suomeksi sanottuna pelaajayhdistyksen puheenjohtajan pestistä. Ex-hyökkääjä toimi virassaan vain alle vuoden päivät.
– Pelaajayhdistyksen hallituksen näkemys on, että puheenjohtajan tulee olla maltillisessa roolissa yhdistyksessä, kun taas oma näkemykseni on, että pelaajayhdistys olisi tarvinnut puheenjohtajalta aktiivista työpanosta jatkossakin, Bergenheim perustelee.
SJRY:n hallitus on kuulemma äskettäin päättänyt vastustaa kipeästi tarvittavan lisätyövoiman palkkaamista yhdistykseen. Se tarkoittaa, että pelaajayhdistyksen on karsittava meneillään olevia asioita, koska työvoima yhdistyksessä ei riitä.
– Tuo hallituksen päätös on tehty vasten strategiaamme, visioitamme, ja mikä pahinta, vasten pelaajien parasta intressiä.
– SJRY:n hallituksen päätöksen, puuttuvan yhteisen linjan sekä epäluottamuksen takia koen parhaaksi erota yhdistyksen puheenjohtajuudesta sekä hallituksesta.
Määrätietoisuutta
Bergenheimin tarkoitus oli kehittää SJRY:stä pelaajayhdistys, jonka pelaajien edunvalvontatavasta ei Suomessa oltu urheilussa ennen edes tiedetty. – Rohkenen sanoa, että uudistuksia tehtiin yhdistyksessä tuossa ajassa enemmän kuin kukaan meistä oli ajatellut olevan mahdollista, pelaajauransa kauteen 2017-18 lopettanut suomalainen viittaa aikaansa pestissä. Pelaajayhdistys otti tietoisesti aktiivisempaa roolia suomalaisessa kiekossa, sekä jämäkämmän linjan pelaajien etujen ajamisessa. – Halusin vahvistaa yhdistystä ulospäin sekä myös jäsentemme keskuudessa, koska yhdistyksen voima tulee täysin SJRY:n jäsenten yhtenäisyydestä. – Ehkä tärkeimpänä asiana toin pelaajayhdistyksen tietoisuutene pelaajien ryhmälisenssin arvon – asian, joka oli jätetty täysin huomioimatta pelaajayhdistyksessä läpi sen historian. Oikein ymmärrettynä ja käytettynä se olisi voinut luoda pelaajayhdistykselle hienoja mahdollisuuksia tulevaisuudessa. Bergenheim voitti urallaan muun muassa Suomen mestaruuden sekä MM-hopeaa ja kaksi MM-pronssia.LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Ilves: kaksi pelaajaa ulos
 - Kärpät: maalivahti lähtee
 - IL: Kiekko-Espoo teki jättimäisen kiinnityksen!
 - Ässät löi pöytään sopimusuutisia!
 - HIFK teki ratkaisun Hugo Alnefeltin suhteen
 - Kisa! Näin voit voittaa Jesse Puljujärven Leijonat-pelipaidan
 - Lähde: Kärpät heitti verkot vesille – taistelee hyökkääjävahvistuksesta!
 - Nyt jysähti – Liiga-seura pisti valmennuksen pihalle!
 - HIFK iski pöytään uuden pelaajahankinnan – Olli Jokinen: ”Kokenut soturi”
 - Oskari Setänen siirtyy Liigaan!
 
- JYP vahvistuu Mestiksen tehomiehellä
 - HIFK:ssa käy ovi – kaksi pelaajaa ulos
 - Lähde: Kärpät heitti verkot vesille – taistelee hyökkääjävahvistuksesta!
 - Nyt jysähti – Liiga-seura pisti valmennuksen pihalle!
 - JYP iski pöytään sopimusuutisia!
 - Oskari Setänen siirtyy Liigaan!
 - IL: Kiekko-Espoo teki jättimäisen kiinnityksen!
 - Kärpät sai huippu-uutisia!
 - HIFK teki ratkaisun Hugo Alnefeltin suhteen
 - HIFK iski pöytään uuden pelaajahankinnan – Olli Jokinen: ”Kokenut soturi”