Pahasti loukkaantuneesta Leijonat-pakista kuuluu huippu-uutisia: ”Muodostunut erinomainen urheilija viimeisen vuoden aikana”
Kuva: Juha Tamminen
Pelicansin viime Liiga-kausi oli ilman koronaviruspandemiaakin erittäin haastava.
Edellisen kauden lähes sensaatiomainen runkosarjan kolmossija vaihtui täydelliseen mahalaskuun, kun lahtelaiset sijoittuivat tällä kertaa vasta viimeistä edelliselle 14.sijalle.
Katseet on erinäisistä haasteista huolimatta käännetty jo tulevaan kauteen ja joukkueen fysiikkavalmennuksesta vastaava Juha Nakari kertoo Pelicansin nettisivulla ilmeen olevan nyt positiivinen.
– Into on kaikilla kova. Henkilökohtaisissa haastatteluissa on käynyt ilmi, että siellä on valtava into tulla ja näyttää osaamista. Näkisin, että pitkä omatoiminen harjoittelujakso on tuonut pelaajille nälkää ja tekemiseen perspektiiviä, minkä takia jääkiekkoa pelataan. Tätä hommaa on aika pirun mukava tehdä yhdessä. Yksin tekeminen lenkkipolulla, punttisalilla tai portaissa ei ole aina niin siistiä, Nakari kertoo.
Koko joukkue kokoontuu Nakarin mukaan ensimmäisen kerran elokuun alussa, jota ennen harjoituksia tehdään itsenäisesti, sekä pienryhmissä.
Fysiikkaluotsi paljastaa myös seuran vammatilanteen olevan hyvä ja esimerkiksi päättyneellä kaudella pahan loukkaantumisen vuoksi sesonkinsa jo lokakuussa 2019 päättäneestä luottopuolustaja Casimir Jürgensistä kantautuvat viestit ovat erittäin lupaavia.
Leijonistakin tuttu pakki on pystynyt rakentamaansa fysiikkaansa erittäin huolella.
– Hänestä on muodostunut oikeinkin erinomainen urheilija viimeisen vuoden aikana, Nakari kehuu ja kertoo Jürgensin olevan jälleen rivissä elokuussa, kun Pelicans aloittaa yhteisharjoituksensa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Jarmo Kekäläinen valmistelee suomalaista shokkikauppaa NHL:n siirtorajalla!
- Roope Taponen lähtee Ilveksestä – siirtyy Sveitsin huippuseuraan
- Artturi Lehkonen loukkaantui NHL:ssä – valmentaja vahvisti: sairausloma edessä
- Seiska: Liigan ex-kohupelaaja Semir Ben-Amor pidätettiin – ankara rikosepäily
- Jukurien tyhjennysmyynti paljasti karun totuuden – satojentuhansien eurojen pelastusliike
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”
- Sportin varakapteeni: ura päättyy
- JYP kaappasi tehopelaajan Mestiksestä
- Patrik Laine turhautui – suorat sanat kritiikistä: ”Miten oma pelisi sujuu, poju?”
- Patrik Laine: uusi käänne!
- Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit!
- Patrik Laine: uusi käänne!
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä! Takoo tuhoa Sveitsissä suomalaistutkaparin kanssa
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- MTV: Karri Kivi hehkuttaa huippukautta pelaavaa Liiga-seuraa: ”Tapparan kovin haastaja”
- Kilpavarustelu jatkuu – Lukko teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- KooKoolta merkittävä sopimusuutinen: ”Kymmenentenä koko Liigasta”
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”