Oho: Nähdäänkö kaksimetrinen ruotsalaisjärkäle MM-kisoissa toisen maan väreissä? ”Harkitsen sitä ehdottomasti”

Kuva: Getty Images
Järkälemäinen (201 cm, 106 kg) ruotsalaispuolustaja Viktor Svedberg aloittaa kolmannen kautensa KHL:n kazakstanilaisjoukkue Barys Nur-Sultanissa.
29-vuotias Svedberg nähtiin kaudella 2018-19 ensi kertaa Tre Kronor-paidassa, mutta arvokisaedustuksia ei jykevälle pakille ole vielä tarjoutunut.
Mahdollisuus pelata tulevissa arvoturnauksissa saattaa kuitenkin olla tarjolla Kazakstanin paidassa.
Nykyisistä seuratovereista esimerkiksi aikanaan Jokereistakin muistettava maalivahti Henrik Karlsson on jo pitkään omistanut Ruotsin passin lisäksi nykyisen kotimaansa passin ja edustanut Kazakstania MM-kisojen alemmissa divisioonissa, sekä olympiakarsinnoissa.
Svedbergille mahdollisuus kaksoiskansalaisuuteen koittaa jo ensi vuonna.
– Sopimukseni päättyy ensi keväänä, silloin siihen (kaksoiskansalaisuuteen) on mahdollisuus, kun olen ollut joukkueessa kolme kautta. Katsotaan mitä he (Barys) silloin tarjoavat. Jos mahdollisuus tulee, harkitsen sitä ehdottomasti, Svedberg toteaa Expressenille ja jatkaa:
– Pelasin viime vuonna Ruotsin paidassa ja se oli todella hauskaa, mutta mahdollisuus pelata MM-kisoissa tai olympialaisissa olisi mahtavaa. Se houkuttelisi kovasti, mutta ensin on katsottava asioita ammatillisesti ja odotettava mihin päädyn.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- HIFK: seuralegendan paita nousee kattoon!
- HIFK:n tähtivahvistuksella painajaismainen startti Liigassa
- Antero Mertaranta pöyristyi Pelicansin ottelun tuomaritoiminnasta MTV:llä: ”Erittäin heikko suoritus”
- Urheilucast: tässä on ykkösehdokas Doug Sheddenin seuraajaksi
- Karu uutinen: HIFK:n uusi hankinta heti sivuun!
- HIFK sai uusia vahvistuksia – debytoivat heti!
- Jesse Puljujärvi pisti verkot heilumaan – hirmuvire!
- Patrik Laine: pitkä sairausloma!
- HS: Jesse Puljujärven erityispiirre teki vaikutuksen Ville Peltoseen – ”Tosi mieluinen yllätys”
- Urheilucast: Teemu Pulkkinen neuvotteli Liiga-seuran kanssa!
- Vaasan Sport iski pöytään jättiuutisen – muut Liiga-seurat jäivät nuolemaan näppejään
- Patrik Laine: pitkä sairausloma!
- Urheilucast: Teemu Pulkkinen neuvotteli Liiga-seuran kanssa!
- Kultaleijona Jussi Olkinuora: uusi seura!
- Urheilucast: Viljami Nieminen sai rahakkaan tarjouksen toiselta Liiga-seuralta – vastasi ”kiitos ei”
- Ilves: maajoukkuevahti haaviin!
- IS: Näin agentti kommentoi hyllytetyn suomalaislupauksen tilannetta: ”Olemme ehdottaneet…”
- Karu uutinen: HIFK:n uusi hankinta heti sivuun!
- Doug Shedden antoi heti palaa: ”Jos täällä on vielä samoja tuomareita…”
- Teemu Pulkkinen: uusi seura on nyt selvillä!