Mikä mies on Ruotsin ja eksoottisen Serbian passin TPS-vahvistus? ”Tekisi surutta mieli käyttää sanaa järkäle”
TPS jatkoi jälleen maanantaina tiedottamista uusista hankinnoista. Joukkue kertoi kotisivuillaan, että turkulaisten uusin vahvistus on 28-vuotias kahden passin Alen Bibic.
– Kyseessä on isokokoinen ja fyysinen puolustaja, jonka vahvuudet ovat nimenomaan puolustuspelissä. Bibic tuo meille aikaisemmin hankitun Oliver Bohmin tapaan rutiinia, osaamista sekä turvaa omalle maalinedustalle, TPS:n pelaajakoordinaattori Tomi Kallio avasi seuran kotisivujen tiedotteessa.
Pelaaja on melkoinen mörssäri, sillä varressa on pituutta 195 senttiä ja painoa 101 kiloa.
– Kun aikaisemmin hankitun ruotsalaispuolustaja Johan Ivarssonin kohdalla puhuttiin isännästä, niin Bibicin kohdalla tekisi surutta mieli käyttää sanaa järkäle. Uskon, että Bibic on tärkeä palanen meidän ensi kauden joukkuetta.
Jääkiekkoon vähintäänkin eksoottisessa Serbiassa syntynyt Serbian ja Ruotsin passin peluri pelasi viime kaudella monikansallisessa EBEL-liigassa edusten itävaltalaista Villacheria. Hän tehtaili 21 pelissä tehot 0+3=3 (+5).
– Keskusteltuani Tomi Kallion sekä usean muun TPS:ään liittyvän ihmisen kanssa, vakuutuin täysin siitä, että haluan mukaan tähän projektiin. Olen vakuuttunut, että meillä on edessämme jotain hyvää. Kyseessä on iso seura, jonka kannattajille minä haluan tarjota mahdollisimman paljon positiivisia tunteita.
Viime vuosina Liigassa terävimmän kärjen taakse jäänyt TPS on vahvistunut aiemmin kesällä lupaavilla nimillä. Joukkueen uusia hankintoja ovat muun muassa KHL:stä tullut maalivahti Andrei Karejev ja OHL:stä tullut puolustajalupaus Ruben Rafkin. Rapakon takaa saapuivat hyökkääjät Ruslan Ishakov ja Josh Kestner sekä Saksan DEL-liigasta Austin Ortega, Tapparasta tuli Juhani Jasu.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sportin varakapteeni: ura päättyy
- JYP kaappasi tehopelaajan Mestiksestä
- Patrik Laine turhautui – suorat sanat kritiikistä: ”Miten oma pelisi sujuu, poju?”
- Patrik Laine: uusi käänne!
- MTV: Karri Kivi hehkuttaa huippukautta pelaavaa Liiga-seuraa: ”Tapparan kovin haastaja”
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- IS: Nyt puhuu Janne Pesonen – karu paljastus kulisseista
- Jori Lehterälle ja Lukas Jasekille lätkäistiin pelikieltoa Liigassa!
- Kilpavarustelu jatkuu – Lukko teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit!
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä! Takoo tuhoa Sveitsissä suomalaistutkaparin kanssa
- Christopher Gibson: uusi seura
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- KooKoolta merkittävä sopimusuutinen: ”Kymmenentenä koko Liigasta”
- Kilpavarustelu jatkuu – Lukko teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Maajoukkuejärkäle teloi Aron Kiviharjua – pelikieltoa rapsahti
- Lupa myönnetty: Patrik Laineen siirto lähellä NHL:ssä
- Asiantuntija Patrik Laineesta: ”Sarjan huonoin pelaaja”