Maalitykki Jesperi Kotkaniemelle tapahtunut kummia – Habs-luotsilta maireaa puhetta: ”AHL teki hänestä paremman pelaajan”

AHL:stä NHL:n pudotuspeleihin noussut Montreal Canadiensin Jesperi Kotkaniemi on ollut taalaliigan ratkaisupeleissä maagisessa iskussa. Vuonna 2000 syntynyt porilainen on ampunut kuudessa pelissä jo neljä maalia tehotilaston näyttäessä lukemaa +5.
Laval Rocketista ilmeisen hyvän vireen saanut Kotkaniemi on koko pudotuspelien maalipörssissä jaetulla kolmossijalla ja tehotilastossa jaetulla 12:nnella sijalla. Kotkaniemen vire on pistetty totta kai valvovan silmän alle Habs-valmennuksessa.
– NHL on todella kova liiga, ja nuoren pelaajan täytyy oppia monia asioita. AHL teki hänestä paremman pelaajan. Hän on nopeampi sekä vahvempi, ja se näkyy hänen pelaamisessa, Canadiensin väliaikainen päävalmentaja Kirk Muller kehuu NHL:n suomenkielisten sivujen mukaan.
Tänä yönä kello 3 Philadelphia Flyersin punnitseva Habs on rimpuillut ottelusarjan voitot 1-1:een – ja Kotkaniemellä on ollut tässä iso rooli.
– Hänellä on ollut valtava vaikutus joukkueeseemme siitä lähtien, kun tulimme Torontoon.
Edellisessä pelissä Flyers otti Canadiensilta käkättimeen peräti luvuin 0-5 Kotkaniemen maalatessa kahdesti. Pelaaja johti joukkueensa kolmosketjua.
– Kotkaniemi oli aivan uskomaton, Max Domi kehuu.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen mestareilta pelaajauutinen
- Pelicans-kapteenisto julki: Tuore hankinta kippariksi
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa