Paine kasvaa: Jokereiden faniryhmä löi kovat piippuun – vaatii KHL-avauksen perumista!

Jokereiden virallinen kannattajayhdistys Eteläpääty ry ei hyväksy Jokereiden pelaamista Valko-Venäjän Minskissä.
Helsinkiläisryhmän on tarkoitus avata KHL-kausi vierasottelulla Dinamo Minskia vastaan 3.syyskuuta. Valko-Venäjän tilanne on kuitenkin ollut kireä muutaman viikon takaisista presidentinvaaleista asti, kun maata jo vuodesta 1994 itsevaltiaan ottein hallinneen Aleksandr Lukashenkon syytettiin voittaneen vaalit vilpillisesti.
Maassa on järjestetty laajoja mielenosoituksia, joihin Lukashenkon hallinto on vastannut erittäin väkivaltaisesti.
– Tällaisessa tilanteessa Dinamo Minskin pitäisi vähintään pystyä siirtämään ottelu jollekin toiselle ajankohdalle. Ottelujen siirtäminen ei ole poikkeuksellista KHL:ssä, eikä muissakaan sarjoissa. Mielestämme maan vallitseva tilanne antaa kaikki edellytykset vaatia Dinamo Minskiltä ottelun siirtämistä, Eteläpääty ry toteaa tiedotteessaan ja jatkaa:
– Eteläpääty ry on joukkueen päätöksen tukena, mikäli joukkue päättää olla menemättä Minskiin ja antaa suoran luovutusvoiton vastustajalle.
Kannattajaryhmä kertoo myös Dinamo Minskin joukkueen faniryhmän (Dinamo Minsk Fan Club) boikotoivan joukkueen otteluita kunnes seura tuomitsee väkivaltaisuudet, julistaa pidetyt vaalit laittomiksi ja vaatii uusia rehellisiä vaaleja.
Toistaiseksi Dinamo Minsk ei ole ottanut maan tilanteeseen kantaa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukon Nuutti Viitasaloa syytetään rahanpesusta – näin kommentoivat seura ja pelaaja
- STT: Liiga-puolustajaa syytetään rahanpesusta
- Nimet paperissa – suomalaistähti rustasi uuden sopimuksen suurseuran kanssa
- KalPa-vahti sairastuvalle – seura värväsi korvaajan
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan