SaiPa-kapteeni hehkuttaa joukkueen huimaa vahvistusta – ”Voittanut Gagarin cupin, pelannut MM-finaalissa ja olympialaisissa”

SaiPa-kapteeni Elmeri Kaksosella on allaan kaksi repaleisempaa Liiga-kautta, mutta 33-vuotiaan laiturin potentiaalista kertoo edellisen yli 50 runkosarjapelin kauden (2017-18) saldo 12+18=30.
Tulevaan Liiga-kauteen valmistavissa harjoitusotteluissa Kaksosen paikka on löytynyt nelosketjusta.
– Rooli tulee olemaan sellainen, jollaisen ansaitsen. Totta kai pyrin olemaan johtava pelaaja tässä joukkueessa ja näyttämään esimerkkiä nuoremmille, ja että päivittäinen tekeminen ja pelissä suorittaminen ovat hyvällä tasolla. Rooli tulee olemaan juuri semmoinen, jonka peliesitykset näyttävät, Kaksonen toteaa Liigan nettisivulla.
Lappeenrantalaisryhmä sai riveihinsä Liiga-tasolle todella kovan luokan vahvistuksen, kun pitkään KHL-kaukaloissa viihtynyt Jarno Koskiranta palasi Suomeen ja solmi SaiPan kanssa peräti kolmivuotisen sopimuksen. Huippusentteri on tehnyt kapteeniin suuren vaikutuksen.
– Hänhän on meritoitunut ammattimies, voittanut Gagarin cupin, pelannut MM-finaalissa ja olympialaisissa. Hän tietää, mitä menestyvä ja voittava pelaaminen vaatii. Hän tuo päivittäiseen tekemiseen vaatimustasoa ja sen ylläpitoa. Kun Jarno vetää kaasun pohjaan, kukaan muukaan ei kehtaa ottaa löysää. Hän on hyvä esimerkillä johtaja, Kaksonen hehkuttaa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- HS: Kristian Näkyvä palaa Liigaan 11 kauden tauon jälkeen!
- Kultaleijona Mikko Lehtonen rustasi uuden sopimuksen!
- Jokerien mestarivahti löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Lauri Marjamäki: uusi sopimus!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Paha menetys: Liiga-seuran nuori timantti lähtee Pohjois-Amerikkaan
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus