Erikoisten sattumien torstai – voisiko Anton Lundell nousta yllättäen Leijoniin jo Karjala-turnauksessa? Jukka Jalonen kommentoi
Kuva: Taneli Niinimäki
HELSINKI. Leijonien osalta perinteisen isänpäiväviikonlopun kotiturnauksen, eli Karjala-turnauksen alku ei sujunut ihan kuin elokuvissa. Venäjän ”poikajoukkue” voitti 6-2, ja lisäksi Ässien Peter Tiivola putosi kesken pelin pois loukkaantumisen ja Kärppien Otto Karvinen suihkukomennuksen takia.
Ässille tällä kaudella 12 pelissä pisteet 3+12=15 (+8) latoneen tehotykin tilanne oli vielä myöhään torstai-iltana avoin.
– Ei ole mitään tietoa, suomalaisluotsi Jukka Jalonen kuittasi.
Torstaina kantautui leijonauutisia myös Ruotsista, jossa Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueen piti pelata harjoituspelejä. Ne on kuitenkin peruttu Ruotsin nuorten koronavirustartuntojen takia.
Voisiko tämä siis tarkoittaa sitä, että joukkueen mukaan nimetty HIFK:n sentteri Anton Lundell – tai kuka muu vaan – tulisi Leijonien matkaan Karjala-turnaukseen vapauduttuaan nuorista?
– Ei voi koskaan sanoa, että ei koskaan, mutta ei ole tullut mieleenkään. Tiivola loukkaantui ja se on sentteri… Meillä on pelaajia riittävästi pelata turnaus loppuun. Katsotaan loppuun asti, ei mennä asioiden edelle, luotsi heitti.
Äskettäin taalaliigaan ykköskierroksella 12:ntena varattu pelaaja on takonut Liigassa 10 pelissä tehot 8+2=10 (+2).
Sinivalkoisten osalta Karjala-turnaus jatkuu siten, että lauantaina se kohtaa kello 17.30 alkaen Tsekin ja isänpäivänä samaan aikaan Ruotsin.
LUE MYÖS:
- Jokereille taas tappio – Liigan kuumimman joukkueen voittokulku katkesi
- Tappara täräytti ison sopimusuutisen!
- Liigalle kävi nolosti: ”Pahoittelemme tästä syntyvää harmia”
- HIFK:n vaikeudet jatkuvat – ykkösmaalivahti pitkään sivussa
- IIHF-pomo vaihtuu – entinen Liiga-vahti hävisi äänestyksen niukasti
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!
- Aleksander Barkov loukkaantui jälleen – lääkäriltä synkkä arvio
- Jokereissa sopimus poikki – pelaajan uusi osoite paljastui
- IL: HIFK:lle uusi vahvistus – tähtäimessä jopa kaksi sentteriä!
- Jesse Puljujärvi pelikieltoon!
- Se oli siinä – Jokerit-pelaajan sopimus purettu!
- Liiga-seura teki merkittävän kiinnityksen – urheilujohtajalta kovat kehut: ”Yksi Liigan parhaista…”
- Seuralta tyly perustelu Pekka Jormakan lähdölle – pelaajalla ihan eri tarina
- Yli 500 ottelun mestaripuolustaja löysi uuden seuran Liigasta
- Atleetti: Pekka Jormakalle riitti – palaa Suomeen!
- Pekka Jormakka: paluu Liigaan varmistui!