Lukko-tähden maajoukkuedebyytistä täysi floppi – pelaaja ei itse synkistele: ”Hyvää oppia – otetaan vastaan ehdottomasti kaikki”
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
HELSINKI. Lukko-vahti Oskari Setäsen A-maajoukkuedebyytistä tuli painajaismainen. Liigassa erinomaisesti esiintynyt euralaislähtöinen maalivahti otti 20 torjuntaa ja antautui peräti kuudesti 2-6-häviössä. Torjuntaprosentti jäi karuihin lukemiin 76,92.
– Ei se varmaan ihan legendaarisin maajoukkuedebyytti henkilökohtaisesti ollut, pelaaja kuittasi ensiksi.
Venäjä latisti Suomen liigaporukan jo avauserässä latomalla tauluun luvut 3-0. Setänen otti kantaa myös siihen, että sortuiko leijonalauma aliarvioimaan nuorta punapaitaista porukkaa.
– Kovaa ne tuli. Huomasi ensimmäisestä maalista, että vastassa on tosi kova ja laadukas jääkiekkojoukkue. Ei ollut sellaista, että olisi päässyt aliarvioimaan. Se tuli alkuminuuteilla selväksi.
Setänen on pysäytellyt pikkumustia Liigassa 93,0 prosentin tarkkuudella, päästettyjen maalien keskiarvo on 1,86. Pelaajalla ei pitäisi siis olla isossa kuvassa syytä masenteluun.
– Sanotaan, että hyvää oppia. Otetaan vastaan ehdottomasti kaikki oppi, kansainvälinen taso on tosi kova. Jätkät löivät tosi kovalla prosentilla kiekkoa pussiin, vahti analysoi rauhalliseen sävyyn.
– Ei muuta kuin eteenpäin.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kärpät: maalivahti lähtee
- IL: Kiekko-Espoo teki jättimäisen kiinnityksen!
- Ässät löi pöytään sopimusuutisia!
- HIFK teki ratkaisun Hugo Alnefeltin suhteen
- Kisa! Näin voit voittaa Jesse Puljujärven Leijonat-pelipaidan
- Lähde: Kärpät heitti verkot vesille – taistelee hyökkääjävahvistuksesta!
- Nyt jysähti – Liiga-seura pisti valmennuksen pihalle!
- HIFK iski pöytään uuden pelaajahankinnan – Olli Jokinen: ”Kokenut soturi”
- Oskari Setänen siirtyy Liigaan!
- Kiekko-Espoon hyökkääjä sikaili – pelikieltoa tuli
- JYP vahvistuu Mestiksen tehomiehellä
- HIFK:ssa käy ovi – kaksi pelaajaa ulos
- SaiPa-pomo MTV:lle: Paljastus Raimo Helmisen jatkosopimusneuvotteluista
- JYP iski pöytään sopimusuutisia!
- Nyt jysähti – Liiga-seura pisti valmennuksen pihalle!
- Oskari Setänen siirtyy Liigaan!
- Lähde: Kärpät heitti verkot vesille – taistelee hyökkääjävahvistuksesta!
- Kärpät sai huippu-uutisia!
- HIFK iski pöytään uuden pelaajahankinnan – Olli Jokinen: ”Kokenut soturi”
- Kiekko-Espoon hyökkääjä sikaili – pelikieltoa tuli