Lukko-tähden maajoukkuedebyytistä täysi floppi – pelaaja ei itse synkistele: ”Hyvää oppia – otetaan vastaan ehdottomasti kaikki”

HELSINKI. Lukko-vahti Oskari Setäsen A-maajoukkuedebyytistä tuli painajaismainen. Liigassa erinomaisesti esiintynyt euralaislähtöinen maalivahti otti 20 torjuntaa ja antautui peräti kuudesti 2-6-häviössä. Torjuntaprosentti jäi karuihin lukemiin 76,92.
– Ei se varmaan ihan legendaarisin maajoukkuedebyytti henkilökohtaisesti ollut, pelaaja kuittasi ensiksi.
Venäjä latisti Suomen liigaporukan jo avauserässä latomalla tauluun luvut 3-0. Setänen otti kantaa myös siihen, että sortuiko leijonalauma aliarvioimaan nuorta punapaitaista porukkaa.
– Kovaa ne tuli. Huomasi ensimmäisestä maalista, että vastassa on tosi kova ja laadukas jääkiekkojoukkue. Ei ollut sellaista, että olisi päässyt aliarvioimaan. Se tuli alkuminuuteilla selväksi.
Setänen on pysäytellyt pikkumustia Liigassa 93,0 prosentin tarkkuudella, päästettyjen maalien keskiarvo on 1,86. Pelaajalla ei pitäisi siis olla isossa kuvassa syytä masenteluun.
– Sanotaan, että hyvää oppia. Otetaan vastaan ehdottomasti kaikki oppi, kansainvälinen taso on tosi kova. Jätkät löivät tosi kovalla prosentilla kiekkoa pussiin, vahti analysoi rauhalliseen sävyyn.
– Ei muuta kuin eteenpäin.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- STT: Liiga-puolustajaa syytetään rahanpesusta
- Nimet paperissa – suomalaistähti rustasi uuden sopimuksen suurseuran kanssa
- KalPa-vahti sairastuvalle – seura värväsi korvaajan
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!