Karjala-turnauksen pelaaminen ja Venäjän ”poikajoukkue” puhuttavat – näin kansa reagoi kuumiin puheenaiheisiin

HELSINKI. Karjala-turnauksen pelaaminen koronavirusarjessa jakoi mielipiteitä laajasti ennen torstaina, perinteisen turnauksen avauspäivää.
Kansa jakautui esimerkiksi sosiaalisessa mediassa ääripäihin: Toisten mielestä pelaaminen on hyvä asia, näytönpaikka junnuille. Toisaalta esillä on ollut myös näkemyksiä, jotka eivät puolla järkevyyttä. Pelaajien seurajoukkueet kärsivät, koronavirus leviää käsiin ja niin edelleen.
Torstaina pelinäyttämöllä Hartwall Areenassa tehty katugallup sen sijaan osoittaa sen, että suomalaisfanit eivät lyttää turnauksen pelaamista. Toki se on hyvä huomioida, että haastatelluiden fiilis on paikan päällä taatusti erilainen kuin kotiin jääneen väen.
– Nyt ei tarvittu tänne vapaaehtoisena, joten tultiin katsomoon. Kiekko kiinnostaa joka tapauksessa, turnauksessa aiemmin vapaaehtoisena toiminut Marko Maaluoto sanoo.
– Mun mielestä on hyvä, että pelataan olosuhteet huomioon ottaen. Olen iloinen.
Kiinnostaako Maaluodon seurassa olevaa poikaa jääkiekko?
– Kiinnostaa joo, nuori mies sanoo ujoon sävyyn.
Jos on puhuttanut turnauksen pelaamisen järkevyys, niin yhtä lailla pärinää on aiheuttanut Venäjän tuleminen turnaukseen niin sanotulla alle 20-vuotiaiden maajoukkueella.
– Aika erikoinen valinta, vaikka ne perustelut olivat heidän mielestään hyviä. Mun mielestä olisi voineet laittaa tänne aikuisten joukkueen siinä missä muutkin, Maaluoto näkee.
Turnauksessa voitosta toiseen rynninyt Venäjä perusteli valintaansa loogisesti. Nuoret valmistautuvat joulupäivänä alkaviin alle 20-vuotiaiden MM-kisoihin.
Huurteisia nauttiva eräs mieskolmikkokaan ei tyrmää turnauksen järjestämistä.
– Mun mielestä on järkevää pelata, nimimerkki Penkkiurheilijat-kolmikon yksi herra kertoo kahden muun kompatessa.
– Hyvä näytönpaikka tänne pääseville.
Venäjän U20-joukkuekaan ei saa rukkasia.
– Se on niiden valinta. Nuorille pitää antaa mahdollisuus, eikä Suomellakaan kait kaikkein paras porukka ole…
Kolmikko kertoo kolunneensa MM-kisoja toisen perään.
– Ja viimeisten vuosien aikana on käyty täällä torstaina, perinne on.
Kiekossa puhuttaa myös MM-kisojen kohtalo. Ne on tarkoitus järjestää Valko-Venäjällä – maassa, jossa myllertää.
– MM-kisoissa ollaan käyty monta kertaa, mutta Valko-Venäjälle ei lähdetä. Riikaan voidaan mennä!
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- MTV Urheilu: Leijonien kultamaalivahti liittyi Mestis-seuran harjoitusvahvuuteen
- Lähde: Venäjällä pelaavan Teemu Pulkkisen palkka julki – romahti rajusti viime kaudesta
- Hirmuvireinen Sami Niku tehnyt kovaa jälkeä alkukaudella – samaan ei ole pystynyt yksikään puolustaja
- Entinen Liiga-kiekkoilija aloittaa Mestis-seuran toimitusjohtajana: ”Keskeinen osa kasvutarinamme luomista”
- Lukko sai huonoja uutisia – kaksi miestä pitkäksi aikaa sivuun peleistä
- NHL-debyytti enää ajan kysymys – suomalaislupaus huimassa iskussa harjoituskaudella
- Pelicans hankki huippuvahvistuksen takalinjoille!
- Joakim Kemell koki kovan kohtalon NHL:ssä
- Suomalaispuolustaja vaihtaa maisemaa NHL:ssä!
- Toimittaja: Suomalainen ykkösvaraus vaihtamassa maisemaa NHL:ssä!
- Petri Kontiolan käyttämä lempinimi TPS:n ykkösketjusta sai Jani Alkion repeämään täysin: ”Lunastan tämän käyttöön”
- Liigan kurinpito jyrähti: Pelicans-tähti pitkään pelikieltoon!
- Kuka olisi uskonut? Liigan pistepörssissä harvinainen tilanne
- Pelicans hankki huippuvahvistuksen takalinjoille!
- Joakim Kemell koki kovan kohtalon NHL:ssä
- Risto Dufva letkautti jälleen lehdistötilaisuudessa – tila hiljeni ja Olli Jokinen pidätteli pokkaansa
- Liigan käsittämätön tehoputki katkesi viimein – onko vastaavaa nähty koskaan?
- Winnipeg Jets karsi NHL-miehistöään: suomalaiskaksikolle lähtöpassit
- Toimittaja: Suomalainen ykkösvaraus vaihtamassa maisemaa NHL:ssä!
- Lähde: Venäjällä pelaavan Teemu Pulkkisen palkka julki – romahti rajusti viime kaudesta