Kasperi Kapanen istutetaan Sidney Crosbyn vierelle – päävalmentaja kertoo syyn: ”Täydentävä palanen”

Kasperi Kapanen on saamassa huikean tilaisuuden heti alkukaudesta, kun hän liittyy Pittsburgh Penguinsin mukaan.
Seuran päävalmentaja Mike Sullivan kertoi aiemmin marraskuussa, että suomalaishyökkääjää kaavaillaan alustavasti samaan ketjuun Sidney Crosbyn ja Jake Guentzelin kanssa.
– Hän tuo ketjuun nopeutta ja täydentää Sidin ja Jaken peliä. Ja hän on todistanut osaavansa tehdä maaleja. Hän on tehnyt tässä liigassa 20 maalia kaudessa (2018-19). Hän on nopea ja kookas, joten hän tuo ketjuun myös kokoa. Kun pelaamme fyysisiä otteluita, Kapanen pystyy auttamaan meitä niissä. Hän voi olla hyvä täydentävä palanen Sidin ja Jaken rinnalle, Sullivan pohdiskeli NHL.comin mukaan Scoop-podcastissa.
Sullivanin lisäksi myös Penguinsin GM Jim Rutherford uskoo, että Kapanen voi olla ketjusta uupunut osa.
– Toivomme todella, että Sidin ketjun kemiat löytyvät. Crosbyn ja Guentzelin yhteispeli on sujunut mainiosti jo jonkin aikaa, ja se varmasti jatkuu, mutta he tarvitsevat ketjun oikeaan laitaan sopivan hyökkääjän. Toivomme, että Kapanen on oikea mies siihen hommaan, Rutherford kertoi.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HS: Kristian Näkyvä palaa Liigaan 11 kauden tauon jälkeen!
- Kultaleijona Mikko Lehtonen rustasi uuden sopimuksen!
- Jokerien mestarivahti löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Lauri Marjamäki: uusi sopimus!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Paha menetys: Liiga-seuran nuori timantti lähtee Pohjois-Amerikkaan
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus