Taas tuli pataan – syvissä vesissä uiva Ässät tarvitsee joulutauolla ryhtiliikkeen: ”Ei ollut mitään selittelemistä siinä – meni ihan per*eelleen”
Kuva: Juha Tamminen
Ässien voitaneen kutsua olevan yksi päättyneen liigasyksyn pahimmista flopeista. Joukkue sykki parin kuukauden aikana 21 peliä ja niistä se keräsi 24 pinnaa. Pistekeskiarvo 1,14 kuvastaa joukkueen tekemistä paljon: Lukema on koko sarjan neljänneksi huonoin.
Sarjakymppi Ässät otti keskiviikkona Liigan viimeisessä pelissä ennen taukoa pataan KooKoolta 1-6. Kotijoukkue oli tahmea, kankea, ja haluttoman näköinen – pelaajien elekieli vaikutti olevan kaikkea muuta kuin iloinen.
– Omalta osalta meni kyllä ihan per*eelleen saada viestiä joukkueelle, että mitä tällainen peli vaatii ja missä riman pitää olla luistelun ja kamppailupelaamisen suhteen. Saatiin oppia läpi pelin ja seurauksena epävarmaa pelaamista niin puolustus- kuin hyökkäyssuuntaan, patapaitojen päävalmentaja Ari-Pekka Selin noitui Liigan sivuilla julkaistussa lehdistötilaisuudessa.
– Ei ollut mitään selittelemistä siinä, mitä taululla luki. Yksinkertaisten ja tylyjen asioiden äärellä ollaan joukkueen kanssa. Ruvetaan taas jälleen kerran rakentamaan huomista.
Tauolla Ässät ottaa kiinni syysjaksosta ja siitä, miksei joukkue päässyt KooKoota vastaan parempaan suorittamiseen.
Seuraavat ottelut on tarkoitus pelata ainakin Liigan sivujen ohjelman mukaan tapaninpäivänä 26. joulukuuta.
– On ainakin päiviä tarpeeksi harjoitella. Ei tarvitse valmentajiston tai muunkaan selitellä, ettei ole aikaa – nyt on aikaa harjoittaa kamppailupelaamista, fysiikkaa, luistelua ja ennen kaikkea sitä, että pelataan samaa peliä molempiin suuntiin.
Ässät lähti lomille neljän ottelun tappioputkessa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Expressen: Niclas Westerholmin osoite vaihtuu
- KooKoo sai huippu-uutisia!
- Kaksi suomalaispelaajaa viimeisteli NHL-uriensa ensimmäiset maalit!
- Aleksander Barkov: karu uutinen – Leijonille jäämässä luu käteen
- Jussi Ahokas: iso NHL-paljastus IL:lle!
- Luc Tardif: ulos
- Suru-uutinen: Leijonien entinen huippupuolustaja on kuollut
- IS: Sport nappasi kaksi huippulupausta – haaviin Liiga-legendan poika
- KalPalle huippuvahvistus – tehomies tekee paluun
- Jukurien ex-tehomies Niko Huuhtanen: seura vaihtuu
- Urheilucast: Tapparan hyökkääjä siirtyy Jokereihin!
- IL: Tässä Anrei Hakulisen tulevan kauden osoite!
- IS: Sport nappasi kaksi huippulupausta – haaviin Liiga-legendan poika
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat ovat Ässät-tähti Jonne Tammelan perässä!
- Jukurien ex-tehomies Niko Huuhtanen: seura vaihtuu
- IL: HIFK värväämässä suomalaisvahvistuksen rapakon takaa – Jokerit ja TPS jäivät tyhjin käsin
- Suru-uutinen: Leijonien entinen huippupuolustaja on kuollut
- Missä ura jatkuu? Kultaleijona ulos seurastaan
- Lähde: Liigaan uusi vahvistus Ruotsista – neuvottelut loppusuoralla
- IL: Leijonien MM-joukkueelle kova vahvistus NHL:stä? ”Jos kutsu tulee, niin totta kai lähden”