Taas tuli pataan – syvissä vesissä uiva Ässät tarvitsee joulutauolla ryhtiliikkeen: ”Ei ollut mitään selittelemistä siinä – meni ihan per*eelleen”

Ässien voitaneen kutsua olevan yksi päättyneen liigasyksyn pahimmista flopeista. Joukkue sykki parin kuukauden aikana 21 peliä ja niistä se keräsi 24 pinnaa. Pistekeskiarvo 1,14 kuvastaa joukkueen tekemistä paljon: Lukema on koko sarjan neljänneksi huonoin.
Sarjakymppi Ässät otti keskiviikkona Liigan viimeisessä pelissä ennen taukoa pataan KooKoolta 1-6. Kotijoukkue oli tahmea, kankea, ja haluttoman näköinen – pelaajien elekieli vaikutti olevan kaikkea muuta kuin iloinen.
– Omalta osalta meni kyllä ihan per*eelleen saada viestiä joukkueelle, että mitä tällainen peli vaatii ja missä riman pitää olla luistelun ja kamppailupelaamisen suhteen. Saatiin oppia läpi pelin ja seurauksena epävarmaa pelaamista niin puolustus- kuin hyökkäyssuuntaan, patapaitojen päävalmentaja Ari-Pekka Selin noitui Liigan sivuilla julkaistussa lehdistötilaisuudessa.
– Ei ollut mitään selittelemistä siinä, mitä taululla luki. Yksinkertaisten ja tylyjen asioiden äärellä ollaan joukkueen kanssa. Ruvetaan taas jälleen kerran rakentamaan huomista.
Tauolla Ässät ottaa kiinni syysjaksosta ja siitä, miksei joukkue päässyt KooKoota vastaan parempaan suorittamiseen.
Seuraavat ottelut on tarkoitus pelata ainakin Liigan sivujen ohjelman mukaan tapaninpäivänä 26. joulukuuta.
– On ainakin päiviä tarpeeksi harjoitella. Ei tarvitse valmentajiston tai muunkaan selitellä, ettei ole aikaa – nyt on aikaa harjoittaa kamppailupelaamista, fysiikkaa, luistelua ja ennen kaikkea sitä, että pelataan samaa peliä molempiin suuntiin.
Ässät lähti lomille neljän ottelun tappioputkessa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee