Viime kaudella vain kolme ottelua: Liigamestari noussut upeasti ”kuopastaan” – heti lähes tilastokärkeen!

Liiga-mestaruutta HPK:n väreissä keväällä 2019 juhlinut maalivahti Antti Karjalainen siirtyi syyskuussa Mestiksen Kajaanin Hokkiin.
Kainuusta kotoisin olevalla Karjalaisella oli allaan vaikea kausi, kun HPK-paidassa tuli vastuuta koko sesongin aikana vain kolme ottelua.
Jo joukkuetreeneistäkin oli kertynyt pitkä tauko ennen Hokkiin siirtymistä.
– Oli tosi mahtava päästä treenaamaan takaisin joukkueen kanssa. Oli kuitenkin ollut jo pitkä pätkä ilman joukkuetreeniä: kesän ja alkusyksyn treenailin yksin, Karjalainen toteaa Hokin nettisivulla.
Karjalainen lisää myös, ettei päässyt käymään jäällä muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta.
– Oppi arvostamaan enemmän jokapäiväistä joukkuetoimintaa, kun oli tuollainen pidempi tauko. Kun pelit tuli vielä päälle, niin nehän on vielä mukavampi juttu, Karjalainen iloitsee.
11 pelaamassaan ottelussa 25-vuotias Karjalainen on esiintynyt vähintäänkin edukseen. Veskarin torjuntaprosentti 92,42 on koko sarjan kolmanneksi paras.
Edelliset pelinsä Kainuussa hän pelasi kymmenen vuotta sitten Sotkamon Kiekon junioreissa ennen siirtymistään Ilveksen C-junioreihin.
– On ollut mukava palata Kainuuseen. Tässä kymmenen vuoden aikana on päässyt käymään aika vaihtelevasti, välillä on päässyt käymään kesäisin ja jouluja olen päässyt viettämään täällä. Kesken kauden ei ole tullut hirveästi täällä päin Suomea vierailtua, Karjalainen toteaa ja jatkaa:
– Olen viihtynyt tosi hyvin. Tutut ympyrät sinänsä, mutta mikäs täällä on ollessa. Täällä on hienoa luontoa ja enemmän rauhaa saatavilla kuin isommissa kaupungeissa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- JYPiltä lähtöpassit kolmelle ulkomaalaisvahvistukselle
- Rikard Grönborgilta katkeraa tekstiä tuomareista: ”Se teki tänään eron”
- Liigassa huippujännittävä pudotuspelikierros – yksi seura lensi kesälomalle
- Sportin ruotsalaisvahvistus paljastaa: ensi kaudeksi osoite vaihtuu
- Urheilucast: Veli-Matti Savinainen sai poskettoman yllätystarjouksen – ”Nyt hatusta kiinni”
- Urheilucast: HIFK ja Tappara taistelevat suomalaisesta supervahvistuksesta – Ilveksen tarjous jäi vaisuksi
- Rasmus Ristolaisesta karu tieto
- KooKoolle takaisku: ulkomaalaisvahvistus pelikieltoon
- Viimein! Suomalaisen NHL-hyökkääjän yli kuukauden katsomokomennus päätökseen
- IS: Kärpistä potkittu Ville Mäntymaa saamassa nopeasti uuden pestin Liigasta?
- Urheilucast: Veli-Matti Savinainen sai poskettoman yllätystarjouksen – ”Nyt hatusta kiinni”
- AL: Pelicansin pistelinko loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Urheilucast: HIFK ja Tappara taistelevat suomalaisesta supervahvistuksesta – Ilveksen tarjous jäi vaisuksi
- SK: Kärpät vahvistuu ensi kaudeksi todellisella supertähdellä
- SK: Tapparan ykkösvahti lähtee – siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- IS: Kärpistä potkittu Ville Mäntymaa saamassa nopeasti uuden pestin Liigasta?
- AL: Ilves kaappasi toisen Liiga-seuran maalitykin!
- MTV: Jokerit joutuu pois Nordikselta – uusi areena selvillä
- Mikä Liiga-areena on paras? Entä mistä löytyy paras tunnelma? Näin pelaajat vastasivat
- Ruben Rafkinin seura vaihtuu