IIHF:n sivuilla avattiin kohun herättäneen Rene Faselin ja Aliaksandr Lukashenkan tapaamisen taustoja – MM-kisojen kohtalo auki

Piru tuntui olevan irti sosiaalisessa mediassa, kun kuvat Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n puheenjohtaja Rene Faselin ja Valko-Venäjän presidentti Aliaksandr Lukashenkan tapaamisesta levisivät netissä kulovalkean tavoin. Miehet muun muassa halailivat toisiaan ja näyttivät rupattelevan iloisesti.
– Alun perin oli tarkoitus saada selvitys maan hallituksen kannasta siellä vallitseviin asioihin ja tämän vuoden MM-kisojen valmisteluihin. Emme päässeet palaveeraamaan joulukuussa, mutta tämä palaveri oli ehdoton, Fasel kertoo liiton sivuilla.
Vierailu Valko-Venäjälle oli välttämätön – kuten muidenkin MM-kisojen kohdalla – ja paikalla olivat mainittujen lisäksi maan urheiluministeri sekä muita edustajia kisojen järjestelykomiteasta sekä maan kiekkoliitosta.
– Olemme pahoillamme negatiivisesta reaktiosta, joka syntyi kokouksesta levinneistä kuvista ja videoista, liiton sivuilla kerrotaan tapaamisesta, joka käsitteli tulevia, Minskiin ja Riikaan ajateltuja MM-kisoja.
– Ei ollut tarkoituksellista antaa oletusta, että kyseessä oli vain ystävällishenkinen tapaaminen.
– IIHF toi esiin erityisiä ja vaikeita kysymyksiä. Odotamme, että Valko-Venäjän hallitus seuraa tilannetta ja vastaa IIHF:n vaatimuksiin.
Palaverissa on siis kaikesta päätellen haastettu kunnolla. Mainittuja epäkohtia ei voi kuulemma jättää huomioimatta, ja ongelmien ratkaiseminen vaatii nimenomaan avointa keskustelua. Valko-Venäjän olisi pystyttävä täyttämään erinäisiä vaatimuksia. Ne eivät liity kaikki vain urheiluun.
Summa summarum: Fasel on ilmoittanut saman lähteen, liiton sivujen mukaan, ettei muita isäntäkaupunkivaihtoehtoja ole. Toiselle kisaisäntä Latvialle Valko-Venäjän kanssa isännöiminen ei puolestaan ole vaihtoehto.
Vääntö, tai sanotaan vaikka, että haaste jatkaa olemassa oloaan. Kun kisat on tarkoitus pelata touko-kesäkuussa, alkaa hiekka tiimalasissa kieltämättä loppumaan. Ja se on tullut selväksi, että toisena keväänä peräkkäin kisoja ei jätetä pelaamatta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Kultaleijona Mikael Seppälän uusi seura selvillä
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Nuorelle suomalaisvahdille jatkosopimus NHL:ään!
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä