IIHF:n sivuilla avattiin kohun herättäneen Rene Faselin ja Aliaksandr Lukashenkan tapaamisen taustoja – MM-kisojen kohtalo auki

Piru tuntui olevan irti sosiaalisessa mediassa, kun kuvat Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n puheenjohtaja Rene Faselin ja Valko-Venäjän presidentti Aliaksandr Lukashenkan tapaamisesta levisivät netissä kulovalkean tavoin. Miehet muun muassa halailivat toisiaan ja näyttivät rupattelevan iloisesti.
– Alun perin oli tarkoitus saada selvitys maan hallituksen kannasta siellä vallitseviin asioihin ja tämän vuoden MM-kisojen valmisteluihin. Emme päässeet palaveeraamaan joulukuussa, mutta tämä palaveri oli ehdoton, Fasel kertoo liiton sivuilla.
Vierailu Valko-Venäjälle oli välttämätön – kuten muidenkin MM-kisojen kohdalla – ja paikalla olivat mainittujen lisäksi maan urheiluministeri sekä muita edustajia kisojen järjestelykomiteasta sekä maan kiekkoliitosta.
– Olemme pahoillamme negatiivisesta reaktiosta, joka syntyi kokouksesta levinneistä kuvista ja videoista, liiton sivuilla kerrotaan tapaamisesta, joka käsitteli tulevia, Minskiin ja Riikaan ajateltuja MM-kisoja.
– Ei ollut tarkoituksellista antaa oletusta, että kyseessä oli vain ystävällishenkinen tapaaminen.
– IIHF toi esiin erityisiä ja vaikeita kysymyksiä. Odotamme, että Valko-Venäjän hallitus seuraa tilannetta ja vastaa IIHF:n vaatimuksiin.
Palaverissa on siis kaikesta päätellen haastettu kunnolla. Mainittuja epäkohtia ei voi kuulemma jättää huomioimatta, ja ongelmien ratkaiseminen vaatii nimenomaan avointa keskustelua. Valko-Venäjän olisi pystyttävä täyttämään erinäisiä vaatimuksia. Ne eivät liity kaikki vain urheiluun.
Summa summarum: Fasel on ilmoittanut saman lähteen, liiton sivujen mukaan, ettei muita isäntäkaupunkivaihtoehtoja ole. Toiselle kisaisäntä Latvialle Valko-Venäjän kanssa isännöiminen ei puolestaan ole vaihtoehto.
Vääntö, tai sanotaan vaikka, että haaste jatkaa olemassa oloaan. Kun kisat on tarkoitus pelata touko-kesäkuussa, alkaa hiekka tiimalasissa kieltämättä loppumaan. Ja se on tullut selväksi, että toisena keväänä peräkkäin kisoja ei jätetä pelaamatta.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!