KooKoo-pakilta upea nousu joukkueen kärkipelaajien kastiin – lähentelee jo omaa ennätystään: ”Jos oon saanut vastuuta, niin oon pystynyt ottaa sitä”
Kuva: Juha Tamminen
KOUVOLA. Kun liigakausi 2020-21 alkaa, luutii KooKoon pakki Arttu Pelli Kärppiä vastaan Oulussa seiskapakkina. Miehestä ei tiedä ainakaan suuri yleisö oikein mitään. Peliaikaa lokakuisessa vierasreissussa ei kerry minuuttiakaan.
Loikataan iso askel seuraavaan kevääseen. Yhtä ison askeleen on ottanut pakkikin. Pelli pelaa tammikuun puolessa välissä kouvolalaisten ykkösparissa ja ylivoimaa, HPK-pelissä digitaalit tikittävät minuutit 18.50. Pisteiden tekemiseen pystyvän pakin hyvän ja huonon suorituksen välinen ero on pienentynyt valtavasti.
– Joo pitää paikkansa, se on just näin! Sen kanssa olen kamppaillut aikaisemmat vuodet, mutta nyt sen suhteen on helpottanut, ja olen pystynyt ottamaan isoa roolia. Perustaso pitää, pelaaja hymähtää KooKoon 4-1-voittoon päättyneen HPK-pelin jälkeen.
Siinä syy siihen, miksi oikea käsi alhaalla pelaava 24-vuotias puolustaja on murtautunut KooKoon pakiston eliittiin. Murtautuminen joukkueen kärkikastiin on tullut ehkä joidenkin mielestä jopa puskista – tämän kauden otannalla vain vajaassa neljässä kuukaudessa.
– Jos oon saanut vastuuta, niin oon pystynyt ottaa sitä. En silleen odottanut tähän kauteen, lähdin ylimääräisenä puolustajana, tasaisuutta ja luotettavuutta pitkään tavoitellut pelaaja tietää.
Pellin peliaikakeskiarvo tiistain Kerho-pelin jälkeen on 15.27. Pisteitä 24 ottelussa on kertynyt mallia 2+10=12, tehotilasto miehellä on ensimmäistä kertaa Liigassa selvästi plussalla – lukema on komea +8. Kun SaPKossa Mestiksen mestaruuden pari vuotta sitten voittanut pakki on takonut parhaimmillaan saldon 5+11=16, menee runkosarjan rekordi pian romukoppaan.
– No en mä sen enempää tuota ole ajatellut, mutta tottakai se vaikuttaa, kun pelaa ylivoimalla – pitää tehdä tulosta. En mä sitä sen enempää tosiaan ole ajatellut. Jos miettii, niin ei sitä (ennätystä) tulekaan, pelaaja järkeilee.


LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Urheilucast: HIFK, Kärpät ja Tappara metsästivät superhankintaa – nyt tuli valinta!
- Florida teki luovutusliikkeen – karmea uutinen Leijonien MM-joukkueelle
- Joukkue vaihtuu – Teemu Pulkkiselle näytettiin ovea!
- Leijonat-puolustajan seura vaihtuu – havittelee myös NHL-paluuta: ”En sulje mitään pois”
- Jesse Puljujärvi jatkoaikasankarina – Leijonat-tähdillä hurja tehoilta
- Expressen: Tässä HIFK:sta tutun tähtipuolustajan ensi kauden seura
- Jukka Jalonen jyrähtää Liiga-seuroille – vahvistaa IS:lle: ”Ei kannata soitella”
- Urheilucast: Tässä Liiga-seuran uusi ykköstykki – 195-senttinen mörkö haaviin!
- Yllättävä tieto – IS: Jukka Jalosen poika löysi töitä Liigasta!
- Vaasan Sport pelaajakaupoilla – haaviin tuttu hyökkääjä!
- Kärpät näytti ovea neljälle pelaajalle – mukana pistetykki!
- Nuorten Leijonien puolustajalupaus jättää TPS:n – tässä seuraava osoite?
- Lähde: Ässien ruotsalaispuolustaja lähtee – siirtyy yllättävään osoitteeseen!
- Expressen: Tässä HIFK:sta tutun tähtipuolustajan ensi kauden seura
- IS: MM-kultahyökkääjä lähtee Ilveksestä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Tässä Liiga-seuran uusi ykköstykki – 195-senttinen mörkö haaviin!
- Liiga-seurassa ovi käy – kymmenen pelaajaa ulos!
- Liigan jättänyt maajoukkuelupaus kiinnostaa – 20 NHL-seuraa kintereillä
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin oma kasvatti toisesta Liiga-seurasta!
- Tero Lehterä: yllätyspäätös!