NHL:n floppiseuran ykkösvahti pitkälle sairauslomalle – Nuorten Leijonien MM-kultavahdille avautumassa näyttöpaikka?

© Kuva: Leijonat.fi

Täysin alle odotusten NHL-kautensa aloittaneen ja pahasta loukkaantumis- ja koronatartuntasumasta kärsineen Buffalo Sabresin epäonni jatkuu.

Seura ilmoitti lauantaina, että sen ruotsalainen ykkösmaalivahti Linus Ullmark on sivussa peleistä alavartalovamman vuoksi ainakin seuraavan kuukauden.

– Se on raskas isku meille. Parhaassa tapauksessa saamme hänet takaisin kuukauden kuluttua, seuran päävalmentaja Ralph Krueger valitteli median edessä.

27-vuotias ruotsalainen on pelannut alkukaudesta 12 ottelua torjuntaprosentilla 91,9 sekä päästettyjen maalien keskiarvolla 2,44. Miehen poissaollessa päävastuun Sabres-maalilla kantaa alkukaudesta kuusi ottelua pelannut Carter Hutton. Sabresin farmijoukkueesta löytyy lisäksi suomalaisittain mielenkiintoinen nimi Ukko-Pekka Luukkonen, joka saattaa saada tilaisuutensa NHL-debyyttiin Ullmarkin sairausloman aikana.

Sabresin kokoonpanosta ovat tällä hetkellä sivussa lisäksi yhä koronaviruksesta toipuva Rasmus Ristolainen, ykköstähti Jack Eichel sekä laitahyökkääjä Tobias Rieder. Lisäksi seuran jättipalkkainen floppihyökkääjä Jeff Skinner on seurannut jo useamman ottelun katsomosta yhdeksän miljoonaa dollaria kaudessa tienaavan pelaajan esiinnyttyä alkukaudesta täysin alle odotusten.


PÄIVÄN VIHJE: HIFK – KÄRPÄT

HIFK:n yllä leijuu pelottavan paljon kysymysmerkkejä! Syttyykö Kärpät jälleen uuteen liekkiin?