Liigajoukkue Sport tiedotti viikolla useasta sopimuksesta

Liigajoukkue Vaasan Sport tiedotti viikolla hyökkääjien Jonne Virtasen ja Jesse Paukun jatkojen lisäksi myös kahdesta pakki- ja maalivahtisopimuksesta. Kotkapaidoissa jatkavat joukkueen nettisivujen mukaan ensi kaudella Valtteri Viljanen, Victor Westermarck, Niko Hovinen ja Rasmus Reijola.
Puolustajat jatkavat Vaasassa ensi kauden ajan.
– Hienoa, että Viljanen jatkaa Vaasassa – hän on tärkeä palanen niin tämän kuin ensi kaudenkin joukkuetta. Hänen uransa Sportissa on ollut nousujohteinen ja uskomme, että hän pystyy edelleen ottamaan askeleita eteenpäin, urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä kommentoi.
– Nyt kun Westermarck on ollut terveenä, on hän pystynyt suorittamaan tasaisen nousujohteisesti pelistä toiseen. Hänellä on potentiaalia kehittyä edelleen isommankin roolin puolustajaksi ja se hänestä pyritään ulosmittaamaan ensi kaudella.
Pisteisiin pystyvä Viljanen on nakuttanut tällä kaudella tehot 6+13=19 (-5), Westermarckin saldo on 2+2=4 (+1).
Maailmanmestari Hovinen jatkaa Vaasassa kahden kauden pahvilla, Reijolan lappu kattaa yhden sesongin.
– Koko maalivahtitiimimme on maalivahtivalmentaja Tommi Satosaaren johdolla toiminut erittäin hyvin ja halusimme ehdottomasti jatkaa samalla tiimillä. Kasassa on hyvä ja toimiva kokonaisuus, jolla voi luottavaisin mielin lähteä myös ensi kauteen, Jämsä iloitsi.
Kumilätkät ovat pysähtyneet Hovisen suojiin tällä kaudella 92,4 prosentin varmuudella, alkukaudesta sensaatiomaisen kasan nollapelejä torjuneen Reijolan pinnat ovat 88,2.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Jori Lehterä paljasti C Morella: Tässä toivevastustaja Liigan välieriin!
- Paljastus: Joonas Rask palaa Liigaan!
- Lehti: Suomalaispuolustaja lähtee NHL-seurasta – ensi kauden seura selvillä
- Lähde: Pelicansin kultakypärä vaihtaa maisemaa – uusi seura selvisi!
- KSML: Noora Räty esitti rajun väitteen Pasi Mustosen vaimon terveydentilasta
- Järkyttävää! TPS-fanit solvasivat jokerijunnuja – edes äidit eivät saaneet jäädä rauhaan
- Teemu Selänne paljasti, ketä äänesti eduskuntavaaleissa: ”Oman maun mukkaa”
- Oho! Liiga lätkäisi HIFK:lle sakot pelikieltosääntöjen kiertämisestä
- Pekka Rinteelle pystytettiin patsas Nashvilleen! Katso upea lopputulos
- Aleksander Barkovin hirmuvire sai jatkoa – Kaapo Kakon tehoilu oli kuitenkin liikaa
- Oho! 96 miljoonan dollarin NHL-supertähti poseeraa Liiga-seuran paidassa
- Leijonat-sankari iski hattutempun AHL:ssä! Saako hän viimein näyttöpaikan NHL:ssä?
- Liigan kovanaamojen huutelusta tuli nettihitti: ”Mä oon huolestunut”
- Pohjois-Amerikka kutsuu – Kärpät-hyökkääjät siirtyvät samaan joukkueeseen!
- Patrik Laineesta tipahti tyly uutinen
- Uudet haasteet kutsuvat! Liigan ruotsalaistähti vaihtaa maisemaa
- JYP tiedottaa: nuoren hyökkääjän sopimus on purettu!
- IS: Aron Kiviharju hyppää HIFK:n leiriin!
- Miro Heiskanen ilmiliekeissä NHL:ssä! Teki jo uuden puolustajien ennätyksen
- Oho! Liiga lätkäisi HIFK:lle sakot pelikieltosääntöjen kiertämisestä