Pekka Tirkkosen valmennusura jatkuu Tanskassa – luotsaa pelaajauralta tuttua joukkuetta

© Kuva: Juha Tamminen

JYPin entisen päävalmentaja Pekka Tirkkosen valmennusura jatkuu Tanskassa Herning Blue Foxin riveissä. Joukkue on 52-vuotiaalle tuttu miehen pelaajauraltaan.

Tirkkonen edusti Herningiä pelaajauransa viimeiset vuodet 2004-2008. Tirkkonen voitti kyseisenä aikana kolme mestaruutta sekä pronssimitalin.

Tirkkonen aloitti tämän kauden JYPin peräsimessä, mutta koronapandemian tuomien talousvaikeuksien takana 52-vuotias lomautettiin lokakuussa. Alkanut vuosi oli Tirkkoselle toinen jyväskyläisten penkin takana. Viime kaudella JYP oli kahdeksas.

– Pekka uskoo valmentajana kovan työn merkitykseen ja tuntee sekä liigan että seuran hyvin. Hän ei ainoastaan kerro, mitä halutaan, vaan myös näyttää sen, Blue Foxin toimitusjohtaja Martin Struzinski kommentoi seuran tiedotteessa.


PÄIVÄN VIHJE: HIFK – KÄRPÄT

HIFK:n yllä leijuu pelottavan paljon kysymysmerkkejä! Syttyykö Kärpät jälleen uuteen liekkiin?