Olli Jokisen Jukurien maalivahtiosasto uusiksi – joukkue hankki veskarin kilpailijan leiristä ja Jokerien organisaatiosta

Liigassa viimeistä edelliseksi jäänyt Mikkelin Jukurit kertoi nettisivuillaan, että sen maalivahtiosasto menee totaalisen uusiksi. Jo aiemmin oli tiedossa, ettei maajoukkuekassari Sami Rajaniemi jatka joukkueessa, ja Mika Järvisenkin sopimus umpeutui tämän kauden loppuun.
Joukkueen uudet torjujat ovat KooKoosta tuleva Oskari Salminen ja Jokerien organisaatioon kuulunut Waltteri Ignatjew. Maalivahtien sopimukset ovat 1+1-vuotisia, ja puolustukseen saapuvan Hannes Häkkilän mallia 2+1.
Jukurien maalivahtivalmentaja Mika Tarvainen kertoi, että Salminen on ison kokonsa (194 cm) lisäksi nopea reagoimaan käsillään ja myös liike on kunnossa.
– Hänen kehityskohteenaan on se, että pelistä tulisi luontevampaa ja taloudellisempaa. Salminen tulee Jukureihin ottamaan seuraavaa askelta urallaan ja kehittymään niin fyysisesti kuin pelitaidollisesti.
191-senttistä Ignatjewia Tarvainen kehui erityisesti pelin ohjaamisessa sekä liikkumisessa.
– Lisäksi hänellä on myös hyvä silmä-käsi-koordinaatio. Ignatjew haluaa pitkän peliuran, jonka myötä hän haluaa kehittyä fysiikassa.
Urallaan maalin Mestiksessä iskenyt Salminen torjui menneellä kaudella KooKoossa 14 runkosarjan peliä prosentein 91,1, yhdessä pudotuspeliottelussa pikkumusta tarttuivat 88,9 prosentin tarkkuudella.
Ignatjewille ei kertynyt KHL:ssä menneellä kaudella ensimmäistäkään peliä, mutta Mestiksessä K-Vantaan häkillä hän torjui runkosarjassa 13 peliä 90,5 pinnan tarkkuudella, neljän pudotuspeliottelun saldo oli 87,8.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Lähde: Kaksi seuraa KooKoo-vahdin kintereillä
- Tässä USA:n ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin!
- Kanada teki ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin – lista vilisee NHL-supertähtiä
- Liigasta tuttu suomalaisvahti jatkaa uraansa ulkomailla – uusi joukkue selvillä
- Mestari-KalPa takoi tilikaudesta komeat voitot – ”Olemme todella tyytyväisiä”
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Lähde: Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue selvillä
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Karu käänne: Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo voittoa – toisin kävi
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty