Olli Jokisen Jukurien maalivahtiosasto uusiksi – joukkue hankki veskarin kilpailijan leiristä ja Jokerien organisaatiosta

Liigassa viimeistä edelliseksi jäänyt Mikkelin Jukurit kertoi nettisivuillaan, että sen maalivahtiosasto menee totaalisen uusiksi. Jo aiemmin oli tiedossa, ettei maajoukkuekassari Sami Rajaniemi jatka joukkueessa, ja Mika Järvisenkin sopimus umpeutui tämän kauden loppuun.
Joukkueen uudet torjujat ovat KooKoosta tuleva Oskari Salminen ja Jokerien organisaatioon kuulunut Waltteri Ignatjew. Maalivahtien sopimukset ovat 1+1-vuotisia, ja puolustukseen saapuvan Hannes Häkkilän mallia 2+1.
Jukurien maalivahtivalmentaja Mika Tarvainen kertoi, että Salminen on ison kokonsa (194 cm) lisäksi nopea reagoimaan käsillään ja myös liike on kunnossa.
– Hänen kehityskohteenaan on se, että pelistä tulisi luontevampaa ja taloudellisempaa. Salminen tulee Jukureihin ottamaan seuraavaa askelta urallaan ja kehittymään niin fyysisesti kuin pelitaidollisesti.
191-senttistä Ignatjewia Tarvainen kehui erityisesti pelin ohjaamisessa sekä liikkumisessa.
– Lisäksi hänellä on myös hyvä silmä-käsi-koordinaatio. Ignatjew haluaa pitkän peliuran, jonka myötä hän haluaa kehittyä fysiikassa.
Urallaan maalin Mestiksessä iskenyt Salminen torjui menneellä kaudella KooKoossa 14 runkosarjan peliä prosentein 91,1, yhdessä pudotuspeliottelussa pikkumusta tarttuivat 88,9 prosentin tarkkuudella.
Ignatjewille ei kertynyt KHL:ssä menneellä kaudella ensimmäistäkään peliä, mutta Mestiksessä K-Vantaan häkillä hän torjui runkosarjassa 13 peliä 90,5 pinnan tarkkuudella, neljän pudotuspeliottelun saldo oli 87,8.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Sebastian Aho oli Carolinan sankari – teki huimaa historiaa!
- Kultaleijona juhlii mestaruutta Tshekissä!
- Suomalaispuolustajalle lätkäistiin sakot NHL:ssä!
- Mestis julkisti ensi kauden joukkuelistan – Jokereilta heti suora ilmoitus
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- HS: HIFK antamassa potkut kahdelle legendalle!
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Tässä on Pelicans-tähti Lars Bryggmanin ensi kauden joukkue
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Nyt se on varmaa! Tässä on Patrik Bartosakin ensi kauden seura
- Kärpät-järkäle löysi uuden joukkueen!
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä