Helsingin IFK on tehnyt yksivuotisen jatkosopimuksen seurassa jo yhdeksän kautta viihtyneen Micke-Max Åstenin kanssa.

29-vuotias lempinimeä ”Muuli” totteleva hyökkääjä on pelannut koko Liigauransa HIFK:ssa tähän mennessä. Pelattuja otteluita on jo yli 400 ja niissä on kertynyt 66 pistettä. Muulin arvo joukkueelle mitataan paremmin kaikkensa joukkueen eteen antamisen, vastustajien ärsyttämisen ja alempien ketjujen rouhimisen kautta.

Työmyyrä iski kuitenkin edellisiin pudotuspeleihin pisteet 3+5, ja sillä saldolla hän oli joukkueensa toiseksi paras pistemies. Runkosarjassa hänen pistemääränsä oli alhaisempi, kun hän teki pisteet 2+4.

– ”Muuli” on ikoninen pelaaja HIFK:lle ja hän elää ja työskentelee seuran arvojen mukaisesti joka päivä. Hän uhrautuu joka pelissä joukkueen eteen, antaa ja ottaa mustelmia ja taistelee joka vaihdon alusta loppuun, kommentoi HIFK:n urheilujohtaja Tobias Salmelainen seuran tiedotteessa.

Helsingin IFK

@HIFKHockey
TIEDOTE: HIFK ja #Muuli jatkosopimukseen

Lue: hifk.fi/liiga/2021/tie… #HIFK