Matiss Kivlenieks kuoli äkillisesti – näin äiti muistelee poikaansa: ”Hän omisti elämänsä jääkiekolle”
Kuva: Getty Images
Columbus Blue Jacketsin ja Latvian maajoukkueen maalivahti Matiss Kivlenieks kuoli aiemmin tässä kuussa traagisesti vain 24-vuotiaana.
Nyt Kivlenieksin äiti Astrida Meldere on suostunut muistelemaan poikaansa The Athletic -sivuston haastattelussa. Melderen mukaan jääkiekko oli hänen pojalleen kaikki kaikessa.
– Neljän tai viiden kuukauden luistelun jälkeen hän päätti itse haluavansa olla maalivahti. Se oli hänen päätöksensä hyvin varhaisessa iässä. Hän sanoi sen: ”Haluan olla maalivahti.”
– Matiss oli ahkera. Hänellä oli erittäin valtava itseluottamus. Hän omisti elämänsä jääkiekolle. Hän tiesi hyvin varhaisessa iässä pelaavansa NHL:ssä. Se oli hänen päämääränsä, tavoite, eikä hänellä ollut epäilyksiä. Hän sanoi: ”Pelaan NHL:ssä, äiti. Eräänä päivänä aion pelata NHL:ssä.” Hän oli siitä niin varma, latvilaismaalivahdin äiti muistelee.
Kivlenieksin pelaajauralle – ja samalla koko elämälle tuli kuitenkin surullinen päätös, kun hän menehtyi ilotuliteonnettomuudessa. Melderen mukaan hän on saanut paljon tukea elämänsä vaikeimmalla hetkellä.
– Monet ihmiset ovat lähestyneet ja olen äärimmäisen liikuttunut. En odottanut näin lämpimää asennetta niin monilta. Olen erittäin liikuttunut ja onnellinen tästä, vaikka tämä on rankkaa aikaa, Meldere kiittää.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huippuvireinen Ville Koivunen sai komean tunnustuksen
- JYP teki kaksi pelaajakiinnitystä
- Jukurit: tehokkaan tulokashyökkääjän kausi ohi
- Toimittaja: Jarmo Kekäläinen valmistelee suomalaista shokkikauppaa NHL:n siirtorajalla!
- Roope Taponen lähtee Ilveksestä – siirtyy Sveitsin huippuseuraan
- Artturi Lehkonen loukkaantui NHL:ssä – valmentaja vahvisti: sairausloma edessä
- Seiska: Liigan ex-kohupelaaja Semir Ben-Amor pidätettiin – ankara rikosepäily
- Jukurien tyhjennysmyynti paljasti karun totuuden – satojentuhansien eurojen pelastusliike
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”
- Sportin varakapteeni: ura päättyy
- Patrik Laine: uusi käänne!
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä! Takoo tuhoa Sveitsissä suomalaistutkaparin kanssa
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- Seiska: Liigan ex-kohupelaaja Semir Ben-Amor pidätettiin – ankara rikosepäily
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- MTV: Karri Kivi hehkuttaa huippukautta pelaavaa Liiga-seuraa: ”Tapparan kovin haastaja”
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”
- Kilpavarustelu jatkuu – Lukko teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- Sportin varakapteeni: ura päättyy