Suoraa ja rehtiä – Semir Ben-Amor palasi kohua aiheuttaneeseen Ville Peltosen rusikoimiseen WICKED GAME -podcastissa
Kuva: Juha Tamminen
Jokerien ja HIFK:n välienselvittelyt herättivät aikoinaan kovia tunteita niin Helsingissä kuin muuallakin Suomessa. Peleistä eniten pinnalle ovat jääneet syyskuussa 2012 pelatut European Trophyn tuplamatsit, joiden tapahtumat puhuttavat ikiajat.
Yhdeksän vuotta sitten ET:n ensimmäisessä kohtaamisessa Jokerien Jarkko Ruutu tööttäsi HIFK:n Iiro Pakarisen hajalle. Seuraavassa matsissa oli luvassa tappeluita, ja ex-kiekkoilija Jere Karalahden vetämässä WICKED GAME -podcastissa äskettäin vieraana ollut Semir Ben-Amor myönsi tietävänsä tämän.
Huhuiltiin, että kahakat olivat sovittu ennalta, mutta se ei pitänyt paikkaansa.
Seuraavassa kohtaamisessa HIFK:n kovaotteinen Ilari Melart iski taklaaja Ruudun kimppuun, mutta tämä ei vastannut huutoon. Sen jälkeen tapahtumasarja sai ylilyönnin, kun Ben-Amor tuli askiin, taklasi HIFK-tähti Ville Peltosta ja alkoi moukaroimaan tätä rumasti.
– Pohdittiin, että miten asiassa edetään. Todettiin siinä hetkessä, että lohikäärmeeltä katkaistaan pää. Me otetaan suoraan isoin henkilö ja ilmoitetaan, että tapaus on tässä, Ben-Amor kertoi.
– Ei me sieltä (Siim) Liivikiä lähdetä hakemaan. Ei siitä ole mitään iloa. Minä olin se, joka sen teon teki. Näin siinä sattui käymään, ei siinä sen ihmeempää. P*skanmarjat siinä suunnitelmallisuutta ollut.
Ben-Amor sai rapaa niskaan, ja lisäksi hänelle lätkäistiin pahoinpitelysyyte. Peltonen puolestaan oli pelikunnossa liiga-avauksessa – vaikka puhuttiin jopa uran lopusta.
– Oli se kova paikka. Ihminen tässä olen, enkä halua kenellekään aivovammaa. Olin mediatietojen varassa ja oletin, että sille oikeasti sattui jotain. Totta hemmetissä siinä on p*ska fiilis. Olen tehnyt jotain sellaista, mikä ei todellakaan ole ookoo.
Ben-Amor sai käsiinsä asianosaisena lääkärin lausunnon syytteen takia. Sen jälkeen ex-pelaajalla on ollut kuulemma täysin puhdas omatunto.
– Onneksi Ville pääsi pelaamaan.
Keskustelussa kävi selväksi, että Jokerien hyökkääjälle yritettiin saada mahdollisimman pitkä pelikielto panttaamalla faktoja Peltosen terveydentilasta.
Voit katsoa asiallisen ja suoraselkäisen keskustelun kokonaisuudessaan tästä.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1064&v=U3-dzUUDSLw&feature=emb_title
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MTV: Karri Kivi hehkuttaa huippukautta pelaavaa Liiga-seuraa: ”Tapparan kovin haastaja”
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- IS: Nyt puhuu Janne Pesonen – karu paljastus kulisseista
- Jori Lehterälle ja Lukas Jasekille lätkäistiin pelikieltoa Liigassa!
- Kilpavarustelu jatkuu – Lukko teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä! Takoo tuhoa Sveitsissä suomalaistutkaparin kanssa
- Asiantuntija Patrik Laineesta: ”Sarjan huonoin pelaaja”
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit!
- Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit!
- Leijonat-hyökkääjän ura jatkuu Liigassa – ”Itseoikeutettu ykkössentteri”
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä! Takoo tuhoa Sveitsissä suomalaistutkaparin kanssa
- Christopher Gibson: uusi seura
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- KooKoolta merkittävä sopimusuutinen: ”Kymmenentenä koko Liigasta”
- Kilpavarustelu jatkuu – Lukko teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Maajoukkuejärkäle teloi Aron Kiviharjua – pelikieltoa rapsahti
- Lupa myönnetty: Patrik Laineen siirto lähellä NHL:ssä