Liigan nelikertainen mitalisti siirtyy Ilveksen A-junnujen vastuuvalmentajaksi

Ilves tiedotti nettisivuillaan maanantaina, että Liigassa pelaajaurallaan 477 runkosarja- ja pudotuspeliottelua pelannut Tomi Pettinen siirtyy U20 SM-sarjassa pelaavan Ilveksen päävalmentajaksi. Hän oli kaukalossa kova tekijä, kun palkintokaappiin tarttui kaksi SM-hopeaa ja kaksi -pronssia.
Pettinen korvaa tehtävässä Miikka Kuuselan, joka siirtyy KOOVEEn Mestis-joukkueen luotsiksi erotetun legenda Vesa Viitakosken tilalle. Pettinen on toiminut seuran juniorivalmennuksessa kaudesta 2015-16 lähtien, ja ennen nykyistä pestiä hän toimi tupsukorvien A-junnujen apuluotsina.
Pakkina pelanneen ja NHL:ssäkin pelejä vyölle saaneen Pettisen viimeiseksi liigajoukkueeksi jäi Lukko kaudella 2011-12. Hän toimi Lukossa viimeisinä vuosina kapteenina ja apukapteenina.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Olisiko tässä Jokerien seuraava vahvistus? Toimittaja: ”Haluaisi lopettaa uransa Jokereissa”
- Lähde: Jättääkö Liigan entinen pistepörssin voittaja Pohjois-Amerikan kaukalot? Euroopasta osoitettu kiinnostusta
- Pelicans pudotti neljä sopimusuutista – Ryan Lasch palaa Lahteen!
- Lähde: Ulkomaalaisvahvistus jättää HIFK:n – uusi seura selvisi!
- Viisi suomalaista sai tylyn uutisen NHL:stä – mukana Jesse Puljujärveen vaihdettu Liiga-taituri
- Joakim Kemell kylvää tuhoa AHL:n pudotuspeleissä – iski jälleen voittomaalin
- Veli-Matti Savinainen lataa MTV Urheilulle suorat sanat Liiga-pomojen kohuratkaisusta: ”Onhan se ihan katastrofi”
- Jesse Joensuulta painava puheenvuoro – vaatii Liigaa auki: ”Väärät henkilöt ovat kaapanneet meidän hienon lajin”
- Lähde: Leijonat-tähti Mikael Ruohomaa löysi uuden joukkueen!
- Tämä ei ollut toiveissa! Leijonien MM-lohkoon on tulossa merkittävä muutos
- Leijonat-tähti Mikael Ruohomaan joukkue vaihtuu
- TPS teki Tapparasta huippukaappauksen – haaviin leijonapelaaja!
- Yli 800 Liiga-ottelun konkari päätyi vapaille markkinoille – takana rikkonainen kausi
- Tämä ei ollut toiveissa! Leijonien MM-lohkoon on tulossa merkittävä muutos
- Onko Ruotsin MM-joukkueesta syytä tehdä rikosilmoitus? IL: Näin viranomainen kommentoi
- IL: Jesse Puljujärven agentti kiistää huhut paluusta Liigaan – tässä kolme vaihtoehtoa ensi kaudeksi!
- Tässä Jokerien joukkue kaudella 2023-24!
- 465 pelaajaa vastasi – Liigan kohupäätökselle täystyrmäys!
- Jesperi Kotkaniemi arvioi suomalaisjoukkuekavereitaan: ”Äreä ja joskus laiska”
- NHL-legendan poika floppasi Liigassa – vaihtaa maisemaa!