Jukka Jalonen ja Jere Lehtinen katsomossa seuraamassa NHL-ottelua – ja suomalaiset järjestivät huiman näytöksen: ”On hyvä päättää vieraskiertue tällä tavalla”
Kuva: Getty Images
NHL:n ”suomalaiskohtaamisessa” nähtiin lauantaiyönä sinivalkoinen ilotulitus. Carolina Hurricanes löi Philadelphia Flyersin 6-3 pelissä, jossa peräti neljä eri suomalaispelaajaa nousi tehoille ja kolme peluria maalintekijöiden listaan. Lisäksi tähdistöön nousi vain sinivalkoisia pelaajia.
Carolinan kaksi ensimmäistä maalia olivat Sebastian Ahon (2+0) käsialaa, mutta pian suomalaisen jälkimmäisen osuman jälkeen Flyersille maalasi Rasmus Ristolainen (1+0). Muutama minuutti tästä eteenpäin ja Jesperi Kotkaniemi (1+1) vastasi Canesin 4-3-voittomaalista.
Teuvo Teräväinen nousi pisteille hänen alustettua yksi Hurricanes-maali. Ottelun päätyttyä Aho valittiin pelin parhaaksi, Kotkaniemi kakkostähdeksi ja Canes-maalivahti Antti Raanta (20/23) kolmostähdeksi.
– Minusta tämä oli hyvä peli koko joukkueelta. Mielestäni Raanta oli todella hyvä maalilla ja hän takasi voiton meille, Kotkaniemi kiitteli Hurricanesin nettisivuilla.
Suomalaisten onnistuminen tuli huikeaan saumaan, sillä Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen ja GM Jere Lehtinen seurasivat ottelua paikan päällä. Koitoksessa esiintyi kasa sellaisia pelaajia, jotka ovat tyrkyllä talven olympiakisoihin Pekingiin.
Itäisen konferenssin kärkijoukkue Hurricanesin kuuden ottelun vieraskiertue tuli samalla päätökseen. Ottelu alkoi Philadelphiassa poikkeuksellisen aikaan, eli perjantaina 15.30 kiitospäivän takia.
– On hyvä päättää vieraskiertue tällä tavalla. Aikataulu ei ehkä ollut ihanteellinen meille, mutta näimme joukkueelta hienoa työtä. Tulimme töihin, otimme kaksi pistettä – ja se on iso juttu, Aho näki.
LUE LAUANTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Nyt on taatusti maukasta: Penguins kuittasi viime kauden pettymyksen NHL:ssä – suomalaishyökkääjä ottelun ainoa maalintekijä
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SK: HIFK värväsi NHL:ään varatun huippulupauksen toisesta Liiga-seurasta!
- IS: Jokerit hankki Liigan kohupelaajan!
- Kriisiseura Kärpät hankki uuden vahvistuksen!
- Leijonille välttyi täydeltä nolaukselta! Jesse Puljujärvi pelasti Suomen
- Liiga-seuran monivuotinen ulkomaalaisvahvistus: sopimus revitty!
- Leijonien ketjut julki – tähtipelaaja ulkona!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- Näin näet Leijonien Sveitsi-ottelun ilmaiseksi – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntijat
- Lukko tarjoili Ässille ruman selkäsaunan ja irvaili somessa ottelun jälkeen
- Leijonille taas kirvelevä tappio – Ruotsin hirmuputki sai jatkoa
- IL: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – haaviin Olli Jokiselle tuttu mies!
- Huhumylly käynnissä: Huippunimi matkalla Liigaan?
- IL: Kärpät kaappasi TPS:n Leijonat-hyökkääjän!
- Liiga-seuran monivuotinen ulkomaalaisvahvistus: sopimus revitty!
- Kärppien NHL-varaus siirtyy Mestikseen: tässä uusi seura
- Kärpistä lähtenyt maalivahti löysi uuden joukkueen!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- Nimilista julki – tässä Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä!
- IL: HIFK pelaajakaupoilla – haaviin toisen Liiga-seuran varakapteeni!
- Leijonien ketjut julki – tähtipelaaja ulkona!