Puskista tuli: Liigan yllätystykki yllättyi maajoukkuekutsusta – ”Tuntui, että pärjäsin mukana hyvin”
Kuva: Juha Tamminen
Liigan kärkipäässä edelleen keikkuvassa kouvolalaisessa KooKoossa mainion syksyn pelannut pakki Peetro Seppälä nousi taannoin maajoukkuepaitaan. Hänet kutsuttiin Leijonien joukkueeseen Venäjän EHT-kiertueelle – kiertueelle, jossa Suomi voitti kaikki kolme otteluaan.
Kuusankoskelta maailmalle ponnistaneen alle 18-vuotiaiden maailmanmestarin vire on konkretisoitunut parhaiten hänen pisteiden tekotahdissa. Pakki on pistänyt yhden kauden piste-ennätyksensä uusiksi, ja nyt 31 ottelun saldo on 5+10=15. Aiempi rekordi oli 2+10=12.
– Maajoukkuekutsu tuli aika puskista. Joukkueessa oli paljon kokeneita pelaajia ja pääsin näkemään läheltä, miten he operoivat niissä ympyröissä. Reissu oli onnistunut ja ottelut olivat tasokkaita, peluri sanoi Liigan nettisivujen jutussa.
– Mukana oli paljon hyviä pelaajia muun muassa KHL:stä, mutta tuntui, että pärjäsin mukana hyvin. Pelasin pääasiassa tasakentällisin, mutta myös alivoimapelissä tuli vastuuta, Tshekissä ja Venäjällä viime viikolla urakoineen leijonalauman tuore kasvo näki.
Puolustajan mukaan otteluiden tempo oli kova, ja askissa sai luistella ja kamppailla kunnolla.
Kutsu oli ansaittu, kun henkilökohtainen marssi on ollut mainiota. KooKookin loistaa, sillä sarjataulukossa hallussa on kolmas sija. Toki ylä- ja alapuolella keikkuvat Ilves ja TPS ovat pelanneet peräti neljä matsia vähemmän.
– Kausi on edennyt tuloksellisesti todella hyvin, mutta kun otteluitamme pohtii, niin voisimme pelata paljon paremminkin. Olemme voittaneet useitakin pelejä niin, että maalivahtimme ovat seisoneet käytännössä päällään, ja tuoneet sitä kautta meille pisteitä.
– Kaikki tekeminen vaatisi lisää tasaisuutta, sillä pelimme ailahtelee toistaiseksi aivan liikaa. Viimeinen silaus uupuu, jotta tekemisemme olisi vielä parempaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kriisiseura Kärpät hankki uuden vahvistuksen!
- Leijonille välttyi täydeltä nolaukselta! Jesse Puljujärvi pelasti Suomen
- Liiga-seuran monivuotinen ulkomaalaisvahvistus: sopimus revitty!
- Leijonien ketjut julki – tähtipelaaja ulkona!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- Näin näet Leijonien Sveitsi-ottelun ilmaiseksi – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntijat
- Lukko tarjoili Ässille ruman selkäsaunan ja irvaili somessa ottelun jälkeen
- Leijonille taas kirvelevä tappio – Ruotsin hirmuputki sai jatkoa
- IL: HIFK pelaajakaupoilla – haaviin toisen Liiga-seuran varakapteeni!
- Leijonat kohtaa Ruotsin – tässä Suomen kentälliset otteluun
- IL: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – haaviin Olli Jokiselle tuttu mies!
- IL: Kärpät kaappasi TPS:n Leijonat-hyökkääjän!
- Huhumylly käynnissä: Huippunimi matkalla Liigaan?
- Kärppien NHL-varaus siirtyy Mestikseen: tässä uusi seura
- Kärpistä lähtenyt maalivahti löysi uuden joukkueen!
- Nimilista julki – tässä Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä!
- IL: HIFK pelaajakaupoilla – haaviin toisen Liiga-seuran varakapteeni!
- IS: Jokerit virittelee toista ryöstöä SaiPasta – oma kasvatti tekemässä paluun!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- Yllätyspotkut – Kärpät teki ison muutoksen penkin taakse!