Carolina-pomolta harvinaisen suoraa puhetta – lataa rajua kritiikkiä Jesperi Kotkaniemen alkukaudesta

Montreal Canadiensista Carolina Hurricanesiin jättimäisellä offer sheetillä kesällä siirtyneen Jesperi Kotkaniemen alkukausi uuden seuran riveissä on sujunut alle odotusten.
Suomalaishyökkääjän hankinnan taustalla ollut GM Don Waddell ei peittele pettymystään The Athleticille antamassaan haastattelussa. Seurapomo lataa harvinaisen suoraa tekstiä keskushyökkääjän panoksesta.
– Hänellä oli uskomattoman hidas alku – monestakin syystä, Waddell aloittaa.
– Yksi syy tähän on se, että pelaamme kenties erilaisella systeemillä, kuin hänen aiemmat joukkueensa. Kaikki pelaavat eri tavalla, me yritämme pelata nopeasti. Hän tykkää hidastaa peliä mielellään. Se on vain tyyli, joka hänellä on ollut koko uransa ajan. Uskon, että tässä asiassa oli paljon sopeutumista, Waddell pyörittelee.
Seurapomo myöntää, ettei tilannetta helpottanut Kotkaniemen peluuttaminen keskushyökkääjän paikan sijaan laiturina. Tämä taas on suora seuraus Hurricanesin kivikovasta sentteriosastosta.
– Hän oli ihan väärällä paikalla. Uskon, että uuteen pelipaikkaan sopeutuminen oli vaikeampaa, kuin kukaan meistä olisi osannut kuvitella. Kun hänet siirrettiin sentteriksi, alkoi ihan uudenlainen tarina, Waddell muistuttaa.
Suomalaistähden otteet sentterin tontilla ovat olleet lupaavia. Keskushyökkääjänä 16 peliin 10 (5+5) tehopistettä takoneen Kotkaniemen, 21, koko kauden tehosaldo näyttää 29 ottelun jälkeen lukemaa 7+6=13.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HS: Kristian Näkyvä palaa Liigaan 11 kauden tauon jälkeen!
- Kultaleijona Mikko Lehtonen rustasi uuden sopimuksen!
- Jokerien mestarivahti löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- Lauri Marjamäki: uusi sopimus!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Urheilucast: Liiga-seurat taistelevat suomalaisesta pistehirmusta!
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Julius Junttilalle näytettiin ovea!
- Paha menetys: Liiga-seuran nuori timantti lähtee Pohjois-Amerikkaan
- Olli Jokinen HIFK:n edellisestä valmennuksesta: ”Pelaajia on laitettu lokeroihin”
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Liiga-seura rysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta iso paljastus
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue