Carolina-pomolta harvinaisen suoraa puhetta – lataa rajua kritiikkiä Jesperi Kotkaniemen alkukaudesta

Montreal Canadiensista Carolina Hurricanesiin jättimäisellä offer sheetillä kesällä siirtyneen Jesperi Kotkaniemen alkukausi uuden seuran riveissä on sujunut alle odotusten.
Suomalaishyökkääjän hankinnan taustalla ollut GM Don Waddell ei peittele pettymystään The Athleticille antamassaan haastattelussa. Seurapomo lataa harvinaisen suoraa tekstiä keskushyökkääjän panoksesta.
– Hänellä oli uskomattoman hidas alku – monestakin syystä, Waddell aloittaa.
– Yksi syy tähän on se, että pelaamme kenties erilaisella systeemillä, kuin hänen aiemmat joukkueensa. Kaikki pelaavat eri tavalla, me yritämme pelata nopeasti. Hän tykkää hidastaa peliä mielellään. Se on vain tyyli, joka hänellä on ollut koko uransa ajan. Uskon, että tässä asiassa oli paljon sopeutumista, Waddell pyörittelee.
Seurapomo myöntää, ettei tilannetta helpottanut Kotkaniemen peluuttaminen keskushyökkääjän paikan sijaan laiturina. Tämä taas on suora seuraus Hurricanesin kivikovasta sentteriosastosta.
– Hän oli ihan väärällä paikalla. Uskon, että uuteen pelipaikkaan sopeutuminen oli vaikeampaa, kuin kukaan meistä olisi osannut kuvitella. Kun hänet siirrettiin sentteriksi, alkoi ihan uudenlainen tarina, Waddell muistuttaa.
Suomalaistähden otteet sentterin tontilla ovat olleet lupaavia. Keskushyökkääjänä 16 peliin 10 (5+5) tehopistettä takoneen Kotkaniemen, 21, koko kauden tehosaldo näyttää 29 ottelun jälkeen lukemaa 7+6=13.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- HS: HIFK antamassa potkut kahdelle legendalle!
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Kärpät-järkäle löysi uuden joukkueen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä