Täksi kaudeksi kauan odotetun siirron pois Buffalo Sabresista saanut Rasmus Ristolainen on nousemassa jälleen takaisin NHL:n siirtospekulaatioiden keskiöön.

The Fourth Periodin toimittaja Dennis Bernstein nostaa suomalaispuolustajan nimen esille Philadelphia Flyersin todennäköisimpien siirtotakarajan kauppakohteiden kohdalla. Flyersin kausi on mennyt täysin penkin alle, mistä johtuen useiden seuran pelaajien uskotaan olevan kauppatavaraa vielä ennen siirtotakarajan umpeutumista.

– Rasmus Ristolainen, Justin Braun, Kevin Connauton… eritasoisia puolustajia, joiden kohdalla homma ei ole toiminut Phillyssä ja sopimukset ovat katkolla. Uskon, että GM Chuck Fletcher tulee tekemään useita muutoksia. Jos olet NHL-seuran GM, joka tarvitsee siirtotakarajalla vahvistusta puolustukseensa, uskon Fletcherin olevan ensimmäinen kaveri, jolle he soittavat, Bernstein arvioi.

Ristolaisen nykyinen, kuusivuotinen ja 5,4 miljoonan dollarin vuosipalkan sisältävä sopimus umpeutuu ensi kesänä, jolloin miehestä on tulossa ensimmäistä kertaa urallaan rajoittamaton vapaa agentti.

LUE MYÖS: Tuukka Raskilta iso paljastus – lonkkaleikkaus mahdollistaa useammankin pelivuoden? ”Mahtavaa, kun pystyy taas…”