Pikkuleijonien mestari avasi NHL:n maalihanat, joukkue voitti – luotsi latoi silti armotonta tekstiä suojateistaan

Pikkuleijonien maailmanmestari Robin Salon tähdittämä NY Islanders on seilannut NHL:ssä melkoisessa aallokossa. Kahdeksassa edellisessä pelissä se on taipunut suoraan tappioon vain kerran, mutta samalla se on jämähtänyt omassa divisoonassaan viimeiselle sijalle.
Toki Isles on pelannut muita selvästi vähemmän, mutta yhtä kaikki – neljänteen sijaan divarissa on matkaa paljon, peräti 19 pinnaa. Keskiviikon vastaisena yönä joukkue kaatoi voittomaalikisan yhdeksänteen pariin venyneessä matsissa Philadelphia Flyersin 4-3.
Islandersin päävalmentaja Barry Trotz latasi NHL:n nettisivujen mukaan joukkueestaan jopa yllättävän suoran manauksen.
– Vuosi on ollut meille vaikea. Välillä tuntuu, että olemme olleet osa NHL:ää ja välillä emme. Välillä tuntuu, kuin olisimme itsenäinen yliopistojoukkue, joka pelaa satunnaisia pelejä.
Yksi Islandersin ilonaiheista on ollut pidemmän aikaa – mutta etenkin nyt – pakki Robin Salo, joka avasi keskiviikkoyönä maalihanat pelissä ja samalla NHL-urallaan.
– Fiilis on erittäin hyvä, mutta vielä parempaa on pelin voittaminen. Maalin tekeminen tuntuu uskomattomalta ja pelaaminen hyvältä. NHL on kova sarja, joten siihen tottuminen ottaa aikaa. Mutta olen yrittänyt rakentaa itseluottamusta, Pikkuleijonien maailmanmestari sanaili ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- STT: Liiga-puolustajaa syytetään rahanpesusta
- Nimet paperissa – suomalaistähti rustasi uuden sopimuksen suurseuran kanssa
- KalPa-vahti sairastuvalle – seura värväsi korvaajan
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan