Ässien pelaaja iski surkean Pelicansin kustannuksella upeaa historiaa – entinen ennätysmies Tomas Zaborsky saapui kehumaan
Kuva: Juha Tamminen
Jääkiekkoliigan pudotuspelipaikoilta yllättäen pois valuva Pelicans koki keskiviikkona jo neljännen peräkkäisen tappion jatkoajan tai voittomaalikisan päätteeksi. Nyt se tuli histroriallisella tavalla.
Lahtelaisia kuritti keskiviikkona Ässät ja sen Feetu Knihti, joka nakkasi 3-2-jatkoaikavoiton iskemällä historian nopeimman jatkoaikamaalin.
Kiukaisista lähtöisin olevan pelaajan liigauran toinen maali syntyi jatkoajalla digitaalien näyttäessä aikaa 60.04. Jatkoaikamaali on liigahistorian nopein runkosarjassa, sarja tiedotti esimerkiksi Instagram-tilillään.
Knihti sai kiekon aloitusvoiton jälkeen ja iski sen nopean hyökkäyksen päätteeksi häkkiin Pelicans-pelaajan samalla hoiperrellessa puolustustilanteessa.
Aiemmin ennätystä pitivät hallussaan Tomas Zaborsky ja Patrick Davis, jotka osuivat syyskuussa 2014 ja helmikuussa 2016 seitsemän jatkoaikasekunnin jälkeen.
– Vau, se oli nopea maali, entinen Ässien pelaaja ja entinen ennätysmies Zaborsky kummasteli Liigan Instagramissa.
Ässät on Liigassa 13:ntena, 26 pinnaa viimeistä jatkopaikkaa perässä. Jatkoon patapaidat eivät siis tule pääsemään. Pelicans puolestaan metsästää viimeistä jatkopaikkaa pinnan perässä, eli ainakin pisteiden puolesta homma on vielä auki.
LUE MYÖS:
- Kultaleijona Sakari Mannisesta ikävä tieto – edessä pitkä sairausloma
- Sveitsin mestari kiinnitti Leijonat-taiturin – kahden vuoden sopimus
- Jussi Ahokas debytoi AHL-päävalmentajana – näin kävi
- Euro Hockey Tour (EHT): Turnaus, ottelut, tulokset, sarjataulukko ja tv
- Leijonien joukkue ja valmennus – kausi 2026–27
- Leijonien ottelut ja tulokset – kausi 2026–27
- Artturi Lehkonen nöyryytti NHL-tähteä – Colorado kaatoi vielä suolaa haavoihin
- Sebastian Aho hurjassa iskussa NHL:ssä – Rasmus Ristolainen loukkaantui jälleen
- Aleksander Barkovista ikäviä uutisia – edessä pitkä poissaolo
- HIFK-lupaus palasi tehokkaana – puhui suoraan vaikeista hetkistään: ”Silloin ei ehkä vielä osannut käsitellä sitä”
- Oula Palve avasi siirtoaan – tästä syystä hän päätyi Sportin riveihin: ”Ajattelin, että menen sellaiseen paikkaan…”
- Artturi Lehkonen nöyryytti NHL-tähteä – Colorado kaatoi vielä suolaa haavoihin
- Jussi Ahokas debytoi AHL-päävalmentajana – näin kävi
- Aleksander Barkovista ikäviä uutisia – edessä pitkä poissaolo
- Oho! Johtaako Aleksander Barkovin sairasloma toisen suomalaishyökkääjän kauppaamiseen?
- Nyt sattui NHL:ssä – Roope Hintz autettiin jäältä törkytaklauksen jälkeen
- HIFK-lupaus palasi tehokkaana – puhui suoraan vaikeista hetkistään: ”Silloin ei ehkä vielä osannut käsitellä sitä”
- Jokereille taas takkiin – ahdinko kasvaa sarjataulukon pohjalla
- Sebastian Aho hurjassa iskussa NHL:ssä – Rasmus Ristolainen loukkaantui jälleen
- Huippuvireinen MM-kultaleijona loukkaantui – karu tieto ottelun jälkeen