Järkyttävän hyvä tulokaskausi – SaiPan pakki noussut jo Reijo Ruotsalaisen rinnalle, kovassa tilastossa edellä legendaarisia nimiä

Nuutti Viitasalo on tehnyt itseään tutuksi suuren kiekkoyleisön piirissä tällä kaudella. 22-vuotias raisiolainen pakki pelasi viime kaudella Mestistä K-Vantaassa sekä joitakin otteluita Jokereissa KHL:ää ja U20 SM-sarjaa.
Nyt SaiPan takalinjoilla luutivan pakin jälki on ollut erinomaista, sillä Lappeenrantaan ilmeisen hyvin kotiutunut pelimies on latonut kauden 52 ottelussa peräti 23 pistettä (8+15).
Liigan Twitter-tilillä kerrottiin maanantaina, että pistevire on ollut historiallisen kovaa tulokaspakeista puhuttaessa. Viitasalo on nostanut itsensä hurjien nimien joukkoon.
Viitasaloa enemmän pakin paikalta pisteitä on latonut nimenomaan tulokkaana vain Sami Vatanen JYPissä (30 pistettä, kaudella 2009-10), Otso Rantakari Bluesissa (29, 2014-15), Tero Konttinen Ässissä (27, 2006-07) ja Mikko Viitanen JYPissä (24, 2006-07).
Tuohon 23 pinnaan ovat yltäneet vuosien saatossa Reijo Ruotsalainen, Joni Lehto, Toni Söderholm ja Santeri Lukka. Kuvaavaa on sekin, että MM-hopeamitalisti Axel Rindell jäi Viitasalon varjoon. Nykyisin Kärppiä edustava pelaaja iski Jukureissa kaudella 2019-20 komeat 22 pistettä.
Viitasalo voi nostaa saldoaan vielä tiistaina, mikäli hän on mukana SaiPan kokoonpanossa sesongin päätöksessä. Lappeenrantalaiset saattelevat kautensa päätökseen TPS:n isäntänä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- HS: HIFK antamassa potkut kahdelle legendalle!
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Kärpät-järkäle löysi uuden joukkueen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä