HIFK-lupauksella uskomaton kausi: Kuunuksi tuli valinta MM-kisoihin, NHL-draftkin odottaa – miten paketti pysyy kasassa?

Kuluva kausi on ollut HIFK:n 18-vuotiaalle suurlupaus Aleksanteri Kaskimäelle väkevää liitoa. U20 SM-sarjassa hän iski 31 peliin peräti 40 pinnaa (19+21), lisäksi vyölle tuli jääkiekkoliigan debyytti.
HIFK:n miehissä aukesi pistetilikin, kun hän iski neljässä pelissä tehot 1+1. Talvella tuli nuorten talviolympiafestivaalien, EYOF:n kulta kotikisoista näytöstyyliin ja vielä kevään korvalla hän pelaa alle 18-vuotiaiden MM-kisoissa.
Kauden kruunaa se, että Kaskimäki varataan kesällä NHL:ään. Eliteprospectsin kasaamien lähteiden mukaan numero on jotain väliltä 20-76.
Miten nuoren miehen kasetti pysyy kasassa?
– Pitää miettiä, että mitä voisi parantaa ja koittaa onnistua seuraavassa pelissä. Jos on heikkouksia, niitä pitää koittaa parantaa, HIFK-hyökkääjä sanoi aiemmin viikolla Teamsin välityksellä.
Näytöt NHL:ään päin ovat olleet vähintääkin hyvät, mutta vielä pitäisi onnistua U18-kisoissa suuren asiantuntijajoukon edessä.
– Totta kai on vähän paineita, nyt on tärkeä näytönpaikka. Kun antaa fokuksen joukkueen peliin, tulee sitä kautta oma paras.
– Varaustilaisuutta en ole paljoa miettinyt, ne ovat kesän hommia.
Suomi pelaa kuun lopun MM-kisoissa samassa alkulohkossa Ruotsin, Sveitsin ja Latvian kanssa. Saksan turnauksen toisen lohkon muodostavat Tshekki, kisaisännät, Kanada ja USA.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Hurja kaappaus vireillä: Jokereista tuttua pistetykkiä tuodaan Liigaan!
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana
- Ässät kertoi loukkaantumistilanteestaan – kolme miestä sivussa
- IS: Carl Klingberg vertaili Liigan ja SHL:n eroja: ”Peli on kehittävämpää yksilöille ja yksilötaidoille”
- KSML: Liiga-seuran uusi palkkaus sai jättisakot rattijuopumuksesta – ei kertonut asiasta
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- VB: Liiga-seura kerää rahaa hirmuhankintaan – Jokereista tuttu tähti kiikarissa!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!