Uuteen Liiga-kauteen valmistautuva HPK on solminut kaksivuotiset sopimukset TPS-hyökkääjä Eetu Liukkaan sekä Tappara-puolustaja Jiri Pärssisen kanssa.

19-vuotias Liukas on New York Islandersin viidennen kierroksen varaus viime kesältä. Niin ikään 19-vuotias Pärssinen on tuttu nimi Suomen nuorisomaajoukkueista.

– Olemme todella tyytyväisiä, että Eetu saapuu meille, sillä näemme kovan potentiaalin hänen urakehityksessä. Hän otti viime kauden aikana isoja steppejä ja on pelaajatyyppinä sellainen pelaaja, jonka joukkueemme tarvitsi. Eetu on vahva, hyvä kamppailemaan ja omaa hyvän laukauksen. Kahden vuoden sopimuksen aikana odotamme Eetulta kehitystä myös pisteiden valossa, urheilujohtaja Mika Toivola iloitsee seuran tiedotteessa.

HPK:n 32-vuotias kanadalaishyökkääjä Philippe Cornet sen sijaan jättää seuran neljän kauden jälkeen. Cornet pelasi päättyneellä kaudella 46 runkosarjapeliä tehoin 4+6=10.