IS: Suomalaisvalmentajalta karu näkemys: ”Olen huonoin kakkoskierroksen NHL-varaus kautta aikojen”

Ennen valmennusuraansa itsekin pelaajana toiminut Tomek Valtonen varattiin NHL:ään kesällä 1998. Detroit Red Wings nappasi hänet 2. kierroksella numerolla 56.
Niinkin korkea varaus oli Valtoselle itselleen suuri yllätys. Tuolloin ennustettiin, että Valtonen varattaisiin tilaisuuden loppupuolella eli kuudennen ja kahdeksannen kierroksen välillä. Hyökkääjän agentit Petteri Lehto sekä Larry Kelly arvioivat, että kaiken mennessä nappiin Valtonen voitaisiin varata neljännellä kierroksella.
– Se tuli niin puskista kuin olla ja voi. Eihän me ikinä arvattu, että se tulee jo toisella kierroksella ja vielä Detroitiin. Kai minulla oli niin hyvät agentit siihen aikaan. Heillä oli hyvät kontaktit NHL-seuroihin – ja Petterillä on vieläkin, Valtonen kommentoi Ilta-Sanomien haastattelussa.
Lopulta Valtonen pelasi urallaan vain yhden kauden Pohjois-Amerikassa. Se sujui OHL:ssä Plymouth Whalersin riveissä kaudella 1998-99. Kyseinen kausi oli Valtosen osalta hyvin rikkonainen. Hän pelasi lopulta 43 runkosarjaottelua tehopistein 8+16=24 ja seitsemän pudotuspeliä pistein 1+0.
– Olivat ne Detroitin tyypitkin pettyneitä, etten pystynyt pelaamaan parempaa kautta, Valtonen sanoi.
Myöhemmin Valtonen on tarkastellut kriittisesti noita aikoja. Hän latasi karun näkemyksen itsestään IS:lle.
– Minua ei olisi ikinä pitänyt varata niin korkealla NHL:ään. Olen huonoin kakkoskierroksen varaus kautta aikojen!
OHL-kauden jälkeen Valtonen palasi takaisin Suomeen pelaamaan. Hän pelasi Jokereissa aina uransa loppuun saakka. Valtonen joutui lyömään hokkarit naulaan 29-vuotiaana kauden 2008-09 jälkeen olkapäävamman vuoksi.
Nykyään 42-vuotias Valtonen toimii valmentajana. Hänet on nähty valmennusuransa aikana muun muassa Jokerien apuvalmentajana sekä Sportin päävalmentajana. Ulkomailla hän on valmentanut Slovakiassa, Ruotsissa, Saksassa sekä Puolassa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Liiga-seuran tehomies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Dallas Stars kiinnitti megalupauksen seurakaverina pelanneen suomalaisen
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Kultaleijona Mikael Seppälän uusi seura selvillä
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Jesse Puljujärven tilanteessa täyskäännös – Watson: Tässä ensi kauden seura!
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!