Pakottiko Columbuksen tähtihankinnan tulo Patrik Laineen vaihtamaan pelipaikkaa? Suomalaiselta viileä kuittaus

Columbus Blue Jackets voi törmätä ensi kaudella jonkinlaiseen pelipaikkapallotteluun, NHL:n nettisivujen eräässä jutussa arveltiin. Tämä siksi, että joukkueen uusi hankinta Johnny Gaudreau on Patrik Laineen tavoin laitahyökkääjän paikalla viihtyvä pelaaja.
Lähde arvioi, että mikäli pelaajat asetetaan samaan ketjuun, on Laineen pelattava oikean laitahyökkääjän paikalla. Hän operoi tällä tontilla viime kaudella joitain pelejä.
– Itselleni sopisi luultavammin paremmin vasen laita, mutta tällä ei todellakaan ole väliä. Sekä oikealla että vasemmalla laidalla on tiettyjä vaihtoehtoja, oikealta ampuva suomalainen kertoi.
– Päivän päätteksi on tultu oltua joka tapauksessa joka paikalla. Yleensä nämä jutut korostuvat eniten vain paperilla.
Viime kaudella 56 pelissä 56 pinnaa (26+30) iskenyt Laine kiitteli joukkueen GM Jarmo Kekäläistä kesän peliliikkeistä.
– Mielestäni otimme tänä kesänä todella ison askeleen kohti oikeaa. Jarmo, ja koko johto tekivät hienoa työtä saadessaan upeita pelaajia ja tehdessään hyviä sopimuksia.
– Pelaajan näkökulmasta tuo on kaikki, mitä pyytää voi. He haluavat tehdä tästä joukkueesta paremman, ja sitä haluavat kaikki pelaajatkin.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mestis-seuran jenkkivahvistuksen sopimus purettiin nopeasti – ei pelannut yhtään ottelua
- Kärppien farssikauden tulos julki – liikevaihto laski ja konserni teki tappiota
- Kärpät pudotti sopimusuutisia – kiinnitti kaksi omaa kasvattiaan
- IS: Mikko Rantaselle jysähti muhkeat sakot!
- TUTO Hockey kiinnitti toisen Mestis-seuran tähtihyökkääjän
- Ilveksen tähtihyökkääjä: kahden vuoden jatkosopimus
- Suomen kirkkain NHL-toivo lähtee Liiga-seurasta – Jussi Ahokkaan joukkue kaappasi!
- TPS:stä ja Pelicansista tuttu suomalaishyökkääjä löysi uuden seuran!
- MM-kisoissa loukkaantuneen Leijonat-tähden tilasta tipahti uutta tietoa
- TPS:stä tuttu NHL-kärkivaraus siirtyy KHL:ään
- Jokerit-hyökkääjä IL:lle: Tästä syystä lopettaa uransa vain 21-vuotiaana
- Paljastus Patrik Laineen treidistä: Tämä pelaaja ratkaisi siirron Montrealiin
- Leevi Selänne palaa Suomeen: tässä uusi seura
- MM-kisoissa loukkaantuneen Leijonat-tähden tilasta tipahti uutta tietoa
- Julius Junttila löysi uuden seuran – jatkaa uraansa ulkomailla
- TPS:stä tuttu NHL-kärkivaraus siirtyy KHL:ään
- TPS:stä ja Pelicansista tuttu suomalaishyökkääjä löysi uuden seuran!
- Mitä Jukurit tarvitsee? Jonne Virtanen revitteli Länsi-Savolle: ”Hemmetisti rahaa”
- Jussi Ahokas MTV:lle: kävi todella lähellä pestiä NHL:ssä
- Suomen kirkkain NHL-toivo lähtee Liiga-seurasta – Jussi Ahokkaan joukkue kaappasi!