Pakottiko Columbuksen tähtihankinnan tulo Patrik Laineen vaihtamaan pelipaikkaa? Suomalaiselta viileä kuittaus

Columbus Blue Jackets voi törmätä ensi kaudella jonkinlaiseen pelipaikkapallotteluun, NHL:n nettisivujen eräässä jutussa arveltiin. Tämä siksi, että joukkueen uusi hankinta Johnny Gaudreau on Patrik Laineen tavoin laitahyökkääjän paikalla viihtyvä pelaaja.
Lähde arvioi, että mikäli pelaajat asetetaan samaan ketjuun, on Laineen pelattava oikean laitahyökkääjän paikalla. Hän operoi tällä tontilla viime kaudella joitain pelejä.
– Itselleni sopisi luultavammin paremmin vasen laita, mutta tällä ei todellakaan ole väliä. Sekä oikealla että vasemmalla laidalla on tiettyjä vaihtoehtoja, oikealta ampuva suomalainen kertoi.
– Päivän päätteksi on tultu oltua joka tapauksessa joka paikalla. Yleensä nämä jutut korostuvat eniten vain paperilla.
Viime kaudella 56 pelissä 56 pinnaa (26+30) iskenyt Laine kiitteli joukkueen GM Jarmo Kekäläistä kesän peliliikkeistä.
– Mielestäni otimme tänä kesänä todella ison askeleen kohti oikeaa. Jarmo, ja koko johto tekivät hienoa työtä saadessaan upeita pelaajia ja tehdessään hyviä sopimuksia.
– Pelaajan näkökulmasta tuo on kaikki, mitä pyytää voi. He haluavat tehdä tästä joukkueesta paremman, ja sitä haluavat kaikki pelaajatkin.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Ilves jäi Kärppien jyrän alle – näin kävi liigakierroksella
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- Tapparasta tuttu maajoukkuepakki NHL-jäille?
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Mestis-kausi käynnistyy – nämä ottelut nähtävissä ilmaiseksi
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- Urheilucast: TPS, HIFK ja Ilves taistelevat nuoresta Liiga-tähdestä – jättitarjous pöydällä!
- Liiga-vahti sai testisopimuksen NHL:ään!
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Ässät pelaajakaupoilla – haaviin Nuorten Leijonien hopeamitalisti: ”Parhaat pelit ovat varmasti edessäpäin”
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- HIFK:lle jättimäinen takaisku – viime kauden maalikuningas pitkään sivussa
- Tähti on syttynyt? 17-vuotiaalta hyökkääjältä huima Liiga-debyytti
- Tapparan kokoonpanossa valtava lovi Liiga-avaukseen lähdettäessä