Suomalaispuolustaja Sami Niku jättää Pohjois-Amerikan kaukalot taakseen ja siirtyy Liigaan ensi kaudeksi. JYP tiedottaa solmineensa yksivuotisen sopimuksen Nikun kanssa.

25-vuotias Niku pelasi edelliset viisi kautta Pohjois-Amerikassa. Hän kiekkoili Winnipeg Jetsin ja Montreal Canadiensin riveissä kaikkiaan 67 NHL-ottelua tehopistein 2+14. AHL:n puolella hän kirjautti puolestaan 150 runkosarjaotteluun tehot 24+69=93 ja 24 pudotuspeliin pisteet 1+13.

Niku on JYPin kasvatti. Hän pelasi seurassa Liigaa kaikkiaan 124 ottelun verran ennen Pohjois-Amerikkaan lähtöään.

– Meille aukesi mahdollisuus kiinnittää kansainvälisen tason puolustaja, joka on vielä seuran oma kasvatti. AHL:n pudotuspelit olivat osoitus siitä, että Sami on erittäin luotettava pelaaja molempiin suuntiin. Hyvät pelaajat pystyvät olemaan myös taktisesti luovia ja Samille pelaaminen on aina ollut vahvuus. Aina pelataan peliä, mitä peli vaatii ja huippuyksilöt erikoisosaamisellaan ratkovat peliä. Siinäkin mielessä hän on meille tärkeä pelaaja, JYPin urheilujohtaja Mikko Viitanen kommentoi seuran tiedotteessa.