Vancouver Canucks on palkannut uudeksi maalivahtien kehitysvalmentajakseen sekä seuran AHL-joukkue Abbotsford Canucksin maalivahtivalmentajaksi suomalaisen Marko Toreniuksen.

45-vuotias Torenius on toiminut kaikkiaan kahdeksan eri kauden aikana maalivahtivalmentajana KHL:ssä. Hänet on nähty SKA Pietarin ja Sibir Novosibirskin riveissä. Kauden 2020-21 hän puolestaan operoi Suomen Jääkiekkoliiton maalivahtiorganisaatiossa.

– Marko tuo runsaasti kokemusta valmennustiimiimme. Hän on työskennellyt muutamien maailman parhaiden maalivahtien kanssa ja kehittänyt heitä. Olemme innoissamme siitä, että hän tuo osaamistaan Canucksin organisaatioon, Abbotsfordin GM Ryan Johnson hehkutti seuran tiedotteessa.

Ennen KHL-vuosiaan Torenius toimi Espoon Bluesin maalivahtivalmentajana silloisessa SM-liigassa.