Suomalaisen NHL-varauksen viime kausi murheita täynnä – ”Oli vaikeita hetkiä, kun polvet oli kipeät”
Suomalaishyökkääjä Santeri Sulun, 18, viime kausi oli vaikeahko kulissien takana. Toisen polven kiekkoilija pelasi Jokerien U20- ja U18-joukkueissa kaikkiaan 44 ottelua, mutta polviongelmat piinasivat isosti.
Sulku kertoi NHL:n nettisivuilla menneestä.
– Pelasin vamman kanssa koko viime kauden, mutta silti kausi meni pelillisesti aika hyvin. Mutta toki oli vaikeita hetkiä, kun polvet oli kipeät ja oli vaikea pelata, liigalegenda Sebastian Sulun poika kertoi.
Pelaaja menee kuitenkin kovaa vauhtia eteenpäin. Ensi kaudella hän pelaa ruotsalaisessa J20 Nationell -sarjassa Modo Hockey J20 -joukkueessa, ja kesällä tuli NHL-varaus Philadelphia Flyersiin seitsemännellä kierroksella 197. numerolla.
– Varaus on iso juttu minulle ja perheelle. Pikkupoikana isä otti minut mukaan jäälle. Lätkä oli heti minun juttu, ja siitä lähtien olen haaveillut NHL:stä.
– Varauksen jälkeen pitää ottaa seuraava askel. Siinä katsotaan, että kenellä riittää motivaatiota ja halua tehdä niin kovasti töitä, että pääsee NHL:ään pelaamaan.
LUE MYÖS:
- MTV: Siim Liivik teki paljastuksen Liigan tehohankinnasta: ”Katsoo Connor McDavidin jokaisen klipin”
- IL: NHL:n televisiointi Suomessa jakautuu usealle eri taholle – kysymysmerkkejä yhä ilmoilla
- IS: Patrik Bartosakista tuli uusi tieto – sitten tähtivahti täräytti viestin Esko Seppäselle
- Liiga-hyökkääjän sopimus pistettiin silppuriin – uusi seura löytyi heti!
- Pohjois-Amerikasta kova väite: Liiga-seura voi menettää ykköstähtensä NHL:ään
- Kiekkotähti tekee hirmutuhoa Liigassa – IS: Topi Nättinen ällistyi: miten tämä mies saatiin Suomeen?
- Liiga-hyökkääjä löysi uuden pelipaikan ulkomailta – on seuran yhdeksäs suomalaispelaaja
- Ratkaisu tuli – ruotsalaisvahvistus ulos Liigasta!
- Ässille karuja uutisia: jälleen kaksi miestä sivuun – viime kauden tehomies viikkoja poissa
- Leijonien MM-ohjelma julki – Ruotsi sai selvän edun
- Kärpät teki nyt suuren ratkaisun – ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Yksi peli riitti Jesse Joensuulle – MTV: Jokereiden tähtihankinnasta pysäyttävä huomio
- Liiga-hyökkääjä löysi uuden pelipaikan ulkomailta – on seuran yhdeksäs suomalaispelaaja
- Ratkaisu tuli – ruotsalaisvahvistus ulos Liigasta!
- Kiekkotähti tekee hirmutuhoa Liigassa – IS: Topi Nättinen ällistyi: miten tämä mies saatiin Suomeen?
- Pohjois-Amerikasta kova väite: Liiga-seura voi menettää ykköstähtensä NHL:ään
- Lukko koki ison takaiskun – näin kommentoi Tomi Lämsä
- Urheilucast: Jokereiden mitta täyttyi – jättiratkaisu vireillä!
- Leijonien MM-ohjelma julki – Ruotsi sai selvän edun
- Ukko-Pekka Luukkonen kuuli NHL-siirtohuhuista yllättävästä osoitteesta