Jokerit Mestikseen? Näin Jääkiekkoliiton pomo kommentoi mahdollisuutta

Jääkiekon SM-liiga Oy:n torstainen päätös olla ottamatta vastaan Liiga-hakemuksia kaudelle 2023-24 torppasi lopullisesti Helsingin Jokereiden haaveet paluusta Liiga-kartalle vielä ensi syksynä.
Liiga ilmoitti samalla, että reitti maan pääsarjaan tulee käymään Mestiksen kautta. Suomen Jääkiekkoliiton puheenjohtaja Harri Nummela kommentoi helsinkiläisseuran mahdollista Mestis-siirtoa liiton kotisivuilla.
– Liigan päätös selkeyttää tilannetta ja ymmärrän hyvin sen perustelut. Toistaiseksi ei ole tiedossa, onko uusi Jokerit kiinnostunut Mestis-paikasta. Päätös on niin tuore, että kukaan ei luonnollisesti ole voinut vielä olla Jääkiekkoliittoon yhteydessä asian tiimoilta.
– Jos yhteydenotto (Mestis-paikan suhteen) tulee, linjaamme kantamme asiaan. Asiassa tarvittavat päätökset ovat Jääkiekkoliiton liittohallituksen päätöksiä. Ennen päätöksentekoa asiassa luonnollisesti kuultaisiin myös Mestiksen eli Sarjaseurat ry:n hallitusta. Sinällään Mestikseen tulo edellyttää myös lisenssiehtojen täyttymistä. Samoin kuin Liigan osalta, kytköksiä aiempaan KHL-projektiin ei myöskään voi olla, Nummela muistuttaa.
Puheenjohtaja itse olisi valmis ottamaan Jokerit avosylin takaisin suomalaiseen huippukiekkoiluun.
– Jokerit on ollut pitkään merkittävä osa suomalaista huippujääkiekkoa ja toivon, että heidän tarinansa suomalaisessa huippukiekossa jatkuu. Myös Jokereiden hieno juniorityö ansaitsee pelaajapolun, joka mahdollistaa etenemisen miesten huippusarjoihin, Nummela näkee.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- STT: Liiga-puolustajaa syytetään rahanpesusta
- Nimet paperissa – suomalaistähti rustasi uuden sopimuksen suurseuran kanssa
- KalPa-vahti sairastuvalle – seura värväsi korvaajan
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!