The Athletic: Patrik Laineen ja Columbuksen kaudesta tulossa haastava – tällaista pistemäärää edistyneet tilastot ennakoivat
Odotukset Patrik Laineen tähdittämän Columbus Blue Jacketsin alkavaa kautta kohtaan kohosivat huomattavasti seuran naarattua vapaiden markkinoiden halutuimman pelaajan, Johnny Gaudreaun, Ohioon peräti seitsemän vuoden sopimuksella.
Joukkueen sisäpiiritoimittaja Aaron Portzline lyö tuoreessa, The Athleticille kirjoittamassaan artikkelissa jarruja turhan suurille odotuksille. Blue Jackets oli edistyneisiin tilastoihin peilaten viime kaudella onnekas kerättyään 81 pistettä.
– Edistyneiden tilastojen mukaan Blue Jacketsilla on erittäin kilpaillussa itäisessä konferenssissa ainoastaan kolmen prosentin mahdollisuus edetä pudotuspeleihin. Sijoittuminen alempaan kastiin on sen sijaan ennakkoon huomattavasti todennäköisempää. Mahdollisuudet 80 pisteen runkosarjaan ovat vain 37-prosenttiset. 55 prosentin todennäköisyydellä Columbus sijoittuu runkosarjassa viiden heikoimman joukkoon, toimittaja luettelee.
Portzline ei anna Gaudreaun hankinnalle liikaa painoarvoa, joskin toivoa on.
– Gaudreaun jälkeen on vaikea nähdä muun joukkueen tekevän juurikaan tuhojaan hyökkäyspäässä. Tilanne ei silti ole toivoton. Mitä vain voi tapahtua. Ainakin kausi kellarikerroksessa saattaa poikia hyvin nopean täyskäännöksen jo ensi kaudeksi.
– Muutamalla nousevalla talentilla on paljon annettavaa. Nykyinen tilanne vaikuttaa synkältä, mutta tulevaisuuden kannalta joukkueessa on paljon potentiaalia yhdistettynä Gaudreaun tuloon.
The Athletic ennakoi Blue Jacketsille 77 pisteen kautta, mikä ei tulisi riittämään paikkaan kevään pudotuspeleissä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Miro Karjalainen: surkea uutinen
- Uusi Leijona-ääni ylistää Antero Mertarantaa: ”Käsittämätön pätkä suomalaisessa selostushistoriassa”
- NHL jää taakse? Edmontonin suomalaispelaajasta tipahti iso huhu
- Jesse Joensuu huolestui – onko Leijonien identiteetti katoamassa?
- Ylivoimainen valinta – tässä Liigan paras pelaaja!
- Tuomari Antti Boman löi Liigalle jauhot suuhun!
- Antero Mertaranta jäi pois – tässä uusi Leijonat-selostaja!
- Aleksander Barkovista häkellyttävää puhetta
- SHL:n supertähti solmi jättipalkkaisen sopimuksen!
- Mestiksen välieräparit selvillä – Kiekko-Poikien Liiga-unelma murskaksi
- Näin Teemu Selänne reagoi TPS:n Pride-kohuun
- SS: Liigaan kivikova paluumuuttaja!
- IS: Kanadalainen tutkapari siirtyy Liigaan!
- IL: Joonas Oden hyppää kilpailijan leiriin!
- Näin Sofia Virta kommentoi lähtöään TPS:stä
- Nyt jysähti – HIFK julkisti yhdeksän uutta pelaajasopimusta!
- TPS reagoi Veli-Matti Savinaisen kohuun – Sofia Virta ulos seuran hallituksesta
- Suomi koki historiallisen nöyryytyksen MM-kisoissa – IS: kova ratkaisu kulisseissa
- Markus Granlund voitti Sveitsin liigan pistepörssin – päätöspelissä monsteritehot
- Leijonien maalitykki jättää SHL:n – MM-kultahyökkääjän uusi seura selvillä