Alasarjajoukkue vahvisti rivejään – yli 800 Liiga-ottelun MM-hopeamitalisti liittyy joukkueeseen
Suomalaisen jääkiekon neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla eli kakkosdivisioonassa pelaava laukaalainen Gladiators HT on hankkinut riveihinsä runsaasti kokemusta. Joukkue on vahvistanut rivejään puolustaja Jyri Marttisella. Gladiators tiedotti hankinnasta Facebookissa.
40-vuotias Marttinen pelasi viime kaudella Ranskan kakkostasolla Drakkars de Caenin joukkueessa. Hän viimeisteli 25 runkosarjaotteluun tehopisteet 5+7=12 sekä neljään pudotuspeliin tehot 0+3.
– Kaipasimme lisää johtajuutta ja kokemusta puolustukseen ja nyt sitä on! Jyssyn kaltainen ammattilainen on iso apu joukkueelle kentällä ja kentän ulkopuolella. Jyrin merkitystä alueen kiekkoilulle ja koko rautaliigalle tuskin tarvitsee isommin perustella, alueen junioreita unohtamatta, Gladiators kirjoitti Facebook-päivityksensä yhteyteen.
Pitkällä pelaajaurallaan Marttinen on pelannut Liigassa JYPin, Pelicansin, Ässien ja Lukon riveissä kaikkiaan 758 runkosarjaottelua (75+124=199) sekä 47 pudotuspeliä (4+10=14). Hän oli voittamassa Ässissä Suomen mestaruutta keväällä 2013.
Maajoukkueessa Marttinen on pelannut kahdet arvokisat, joista molemmista hän on voittanut myöskin mitalin. Vuonna 2002 hän oli voittamassa alle 20-vuotiaiden MM-pronssia ja vuonna 2014 miesten MM-hopeaa.
Marttinen pelasi uransa varrella myöskin Ruotsin Elitserienissä (nykyinen SHL) kaikkiaan 184 ottelua.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- JYP teki kaksi pelaajakiinnitystä
- Jukurit: tehokkaan tulokashyökkääjän kausi ohi
- Toimittaja: Jarmo Kekäläinen valmistelee suomalaista shokkikauppaa NHL:n siirtorajalla!
- Roope Taponen lähtee Ilveksestä – siirtyy Sveitsin huippuseuraan
- Artturi Lehkonen loukkaantui NHL:ssä – valmentaja vahvisti: sairausloma edessä
- Seiska: Liigan ex-kohupelaaja Semir Ben-Amor pidätettiin – ankara rikosepäily
- Jukurien tyhjennysmyynti paljasti karun totuuden – satojentuhansien eurojen pelastusliike
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”
- Sportin varakapteeni: ura päättyy
- JYP kaappasi tehopelaajan Mestiksestä
- Patrik Laine: uusi käänne!
- Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit!
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä! Takoo tuhoa Sveitsissä suomalaistutkaparin kanssa
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- MTV: Karri Kivi hehkuttaa huippukautta pelaavaa Liiga-seuraa: ”Tapparan kovin haastaja”
- Kilpavarustelu jatkuu – Lukko teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Patrik Laineen siirto lähellä – vaimolta vihjaileva päivitys: ”Viimeinen kotipeli”
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- Seiska: Liigan ex-kohupelaaja Semir Ben-Amor pidätettiin – ankara rikosepäily