Suomalaishyökkääjä täysin liekeissä uudessa joukkueessa – joutui vastaamaan todella kummallisella tavalla
Sveitsin pääsarjan Fribourgin täksi kaudeksi siirtynyt Janne Kuokkanen on saanut kaudelleen hurjan alun. Hyökkääjä keikkuu lähellä sarjan pistepörssin kärkeä oivilla tehoillaan 2+5=7, ja tiistaina Klotenista irrooneessa 9-1-voitossa hän iski peräti neljä (2+2) pistettä.
Tuo johti siihen, että pelaaja valittiin ottelun parhaaksi. Tämä puolestaan tarkoitti sitä, että Kuokkanen joutui pukemaan ylleen erikoisen näköisen lohikäärmeasun ja marssimaan se yllään median eteen.
Pelaaja oli tilanteesta hämmentynyt ja huvittunut sveitsiläisen Blickin mukaan.
– En tiedä, mitä teen tässä asussa.
– Käsittääkseni pelin parhaan pelaajan tulee käyttää tätä näin. Rehellisesti sanottuna en ole ihan varma, mutta minä vain noudatin (käskyä), suomalainen sanoi yrittäen pitää pokerinsa.
Kuokkanen ja hänen ketjukaverit Jacob De La Rose ja Christoph Bertschy mättivät yhteensä tehot 3+4=7.
– Mielestäni täydennämme toisiamme erittäin hyvin. Kykenemme luomaan tiloja Jannen kanssa toisillemme, Bertschy analysoi.
Kuokkanen tuli Sveitsiin NHL:stä, jossa hän pelasi kahden viime kauden aikana 107 runkosarjan peliä pistein 14+28=42.
LUE MYÖS:
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- Suomalaisvahdilta yllätysilmoitus Tiktokissa: uusi seura!
- Niclas Westerholm: uusi joukkue!
- Leijonista tuttu maalitykki: ura jatkuu Sveitsissä
- Huhhuh! Aatu Räty nöyryytti ruotsalaista NHL-tähteä poikkeuksellisen rumasti
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Leijonissa säväyttänyt Oliver Kapanen on kiinnittänyt NHL-luotsinsa huomion: ”Valmentajalle ihanteellinen”
- TPS-legenda Matti Sundelin on kuollut
- Mikko Rantanen huikeaan saavutukseen NHL:ssä – vain kolme muuta suomalaislegendaa yltänyt samaan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Missä ura jatkuu? Liigan tehopyssy sai lähtöpassit Sveitsistä
- Kova kaappaus! SS: Jukureiden kapteeni hyppää toiseen Liiga-seuraan
- Pelicansille surkeita uutisia – sairastupa täyttyi entisestään
- Podcast: TPS tehnyt merkittävän jatkosopimuksen
- Vahvistus tuli – tässä Saku Mäenalasen ensi kauden seura!
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Pelicans irvailee vastustajalle armotta: ”Prinsessoille paikat nätiks”
- 17-vuotiaalle huippulupaukselle iso mahdollisuus – nostettiin Tapparan ykkösketjuun
- Tuomio tuli – Antti Tyrväiselle lätkäistiin pelikieltoa!
- Suomalaishyökkääjä lensi siirtolistalle NHL:ssä